Tiyatro oyuncuları Arda Aydın ve Mert Yavuzcan'ın Tuğrul Arsever’le birlikte rol aldığı, orkestra şefliğini Orçun Tekelioğlu'nun yaptığı “Biraderler Cabaret”, 21 Ekim’den beri kabare konseptini yeniden hayata geçirerek izleyiciyle buluşturuyor.

 “BİZİM YAPTIĞIMIZ KABARE ASLINDA OYUNLU BİR MÜZİK" 

Mert Yavuzcan, kabareyi “İnsanların bir kulüp içerisinde biraraya gelerek performatif bir düzende sahneye çıkıp şarkı söyleyip şiir okudukları, tiyatro skeci yaptıkları bir gece performansı” sözleriyle açıkladı.

Arda Aydın ise kendi kabareleri için “Bizim yaptığımız işin kabare olmasının sebebi; bu üç işi, üç erkek ve dört tane orkestra elemanı beraber yapıyoruz. Oyunu da biz oynuyoruz, dansı da biz yapıyoruz, şarkıyı da biz söylüyoruz. Kabare aslında gece kulübü performansı gibi duruyor. Başlangıcı öyle ama bu aslında bir oyunlu müzik” dedi.

“HER GECE BAŞKA BİR ŞEY OLUVERİYOR OYUN”

Aynı zamanda yazarlığını ve yönetmenliğini de üstlendiği “Biraderler Cabaret”nin hikayesiyle ilgili Arda Aydın, “Benim kurduğum hikaye şuydu; üç yapımcı bir oyun oynatmaya karar versin. Oyuncu, müzisyen vs. bu iş için birtakım insanlar seçsinler, ama bu seçmeyi bir türlü tamamlayamasınlar, istedikleri verimi alamasınlar ve günün sonunda oyunu kendileri yapmak zorunda kalsınlar. Aslında benim oyunum buydu. Fakat oyunda her gece başka bir şey oluveriyor. Çünkü biz yazılı metnin üzerinden doğaçlama devam ediyoruz. Bir akşam ben başka bir tip olarak çıkıyorum, Mert başka biri olarak geliyor” diyerek oyun hakkında merak uyandırdı.

Ayrıca ikili, “Biraderler Cabaret”de 1930’lardan 2017’ye kadarki şarkıları çok değişik yorumlarla izleyiciye sunduklarını da ifade etti.

“ÇOK UZUN SENE BABAM SESLENDİRME YAPMAMA İZİN VERMEDİ”

Seslendirme sanatçısı da olan Arda Aydın, 31 yıl önce başladığı seslendirme işine tiyatro oyuncusu olan babası Sezai Aydın’ın ilk başta istemediğini belirterek “Çok uzun sene babam bu işi yapmama müsaade etmedi. Çünkü onların zamanında oyuncu olmak, seslendirme sanatçısı olmak çok meşakatli şeylerdi. Şimdi bizim şartlarımız çok kolay. Biz bir sürü şeye çok çabuk erişebiliyoruz. Ama onlar o kadar kolay erişemiyorlardı ve bir oyun yapmak bile onlar için ne kadar meşakatliydi” dedi.

Aydın, seslendirmekten en çok hoşlandığı karakterin Kamp Lazlo çizgi filmindeki Hintli fil Raj ve o dönemki jenerasyonun kendine örnek aldığı Endi Larkin adında bir karakter olduğunu da dinleyicilerle paylaştı.

Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri, ntvradyo.com.tr’de.