Bilkent Senfoni Orkestrası Artemis Tapınağı’nda konser verdi

Bilkent Senfoni Orkestrası, Sardes Antik Kenti’ndeki Artemis Tapınağı’nda açık hava konseri verdi.

Anadolu Ajansı 18.06.2015 - 13:38

Bilkent Senfoni Orkestrası Artemis Tapınağı’nda konser verdi

Bilkent Senfoni Orkestrası, Besteci Kamran İnce yönetiminde, Lidya Krallığı’nın Başkenti Sardes Antik Kenti'ndeki Artemis Tapınağı'nda "Sardes Senfonisi" adı konser gerçekleştirdi.

Sart kazı heyeti başkanlarından Prof. Crawford H. Greenewalt Jr'ın isteği üzerine Besteci Kamran İnce tarafından bestelenen 'Sardis Senfonisi’ ve ‘Midas’ın Hükmü’ operasından bölümlerin seslendirildiği konserin solisti, Macar mezzo-soprano Judit Rajk oldu.

Besteci Kamran İnce, konserin Prof. Dr. Crawford H. Greenewalt’ın isteği üzerine gerçekleştirildiğini belirterek, "Greenewalt, bu konseri Artemis Tapınağı’nda yapma ve bu eserleri burada seslendirme isteği vardı. Ama bu konseri o hayattayken gerçekleştirme imkanımız ne yazıkki olmadı. Prof. Dr. Crawford H. Greenewalt, 3 yıl önce vefat etti. Bu konseri onun anısına yapıyoruz. İlk defa Artemis Tapınağı’nda bir açık hava konseri yapılmış oluyor. Bu bizim için çok önemliydi ve özel bir gece oldu. Konser, Sardes’in çok bilinen bir yer olmamasına rağmen çok büyük bir ilgi gördü. Çok memnun olduk” dedi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicholas Dunlop ise “Kamran İnce tarafından bestelenen Sardis Senfonisi ile Sardes, Artemis Tapınağı, Akrapol, soylu kral mezarları, Bintepeler, Paktalos Nehri anlatılacak. Bu senfoninin bestelenmesine merhum eski kazı başkanlarımızdan Prof. Dr. Crawford H. Greenewalt ön ayak oldu. Kendisi 1959 yılından 2011 yılına kadar bütün yaz aylarını Sardes’te geçirdi” diye konuştu.

Konseri, Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatsever dinledi.

Sayfa Yükleniyor...