Robert De Niro, aşı karşıtı filmi festivalden çıkardı

Tribeca Festivali'nin kurucu üyesi ünlü aktör Robert De Niro, aşıyla otizm arasında şüpheli bir bağ kuran "Vaxxed" filmini festivalden çıkarma kararı aldı.

ntv.com.tr 28.03.2016 - 11:09 | Son Güncelleme : 28.03.2016 - 11:29

Robert De Niro, aşı karşıtı filmi festivalden çıkardı

İngiliz doktor Andrew Wakefield'in yönettiği, aşıların otizme etkisini konu alan "Vaxxed" filmi, araştırmacıların ve doktorların tepkisini çekmişti.

Ancak Tribe Festivali'nin kurucu üyesi ve otizmli bir çocuk sahibi olan Robert De Niro, tüm tepkilere rağmen filmin festivalde gösterileceğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü yeni bir açıklama yapma kararı alan De Niro, bu filmi yayınlamanın ailesini ve kendisini derinden etkileyen bir konuyu paylaşma şansı olarak gördüğünü söyledi. Ancak daha sonra festival ekibiyle ve bilim insanlarıyla görüştüğünü belirten ünlü aktör, bu filmin araştırmalara bir katkıda bulunacağına ya da tartışmaları ileri taşıyacağına inanmadıklarını söyledi.

Robert De Niro, böylece Tribeca Film Festivali'ne eklenmesiyle birlikte tepkileri de beraberinde getiren "Vaxxed" filmini festival takviminden çıkardı.

De Niro, festivalin tartışmaları önlemeyi amaçlamadığını ya da bundan kaçınmadığını, ancak filmle ilgili duyulan şüpheler nedeniyle filmi yayınlamaktan vazgeçildiğini duyurdu.

WAKEFIELD'İN DOKTORLUK LİSANSI ELİNDEN ALINMIŞTI

Festival takviminden çıkarılan film, 1998 yılında yayınladığı çalışmayla kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşılarıyla otiz arasında bağ olduğunu iddia eden eski doktor olan Andrew Wakefield tarafından yönetildi. 

Wakefield'ın çalışması İngiliz Medikal Dergisi tarafından "nitelikli dolandırılık" olarak tanımlanmıştı. "The Lancet" da 2010 yılında bu araştırmayı yayından çektiği 2010 yılında Wakefield'in de doktorluk lisansı elinden alınmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...