ADINA ÖDÜL

10 Ekim 2005 tarihinde aramızdan ayrılan; şiirleri, romanları, öyküleri, senaryo ve yazınlarıyla Türk edebiyatının usta isimlerinden Attila İlhan, Kadıköy Belediyesi ve Attilâ İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı işbirliğiyle bu akşam saat 20:00'da Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon'da gerçekleştirilecek bir törenle anılacak.

SANAT YOLCULUĞU

Anma programı, Attila İlhan'ın yaşamından kesitler içeren gösterimin ardından İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunus Emre'nin ‘Attila İlhan ve Türkiye’ başlıklı konuşmasıyla başlayacak.

Şair Bâki Ayhan T.'nin ‘Attila İlhan'ın Şair Yönü’ ve ‘Attila İlhan'da Şiir’” başlıklı konuşmasının ardından; edebiyatın ustası Attila İlhan'ı en iyi bilen ve “İlk şiirlerim hep Attila İlhan'a öykünerek yazıldı” diyen yazar, senarist, eleştirmen Selim İleri'nin ‘Attila İlhan'ın Romanları’ üstüne yapacağı anlatımla devam edecek. Sinema yapımcısı, senarist Biket İlhan ise konuşmasında Attilâ İlhan'ın sinema ile olan ilişkisine yer verecek.

ŞİİRLERİNİ YORUMLAYACAKLAR

Attila İlhan'ın filmlerinden bir kolaj, kendi sesinden Duvar şiiri ve roman üzerine konuşmalarının ekrana yansıtılacağı programda Kerem Alışık, Hakan Meriçliler ve Tilbe Saran da Attila İlhan şiirlerini yorumlayacak ve program müzisyen Dilek Türkan'ın canlı performansıyla son bulacak.