Autonomous Scenography Moda Sahnesi'nde

emwap Festivali Meryem Bayramın’ın üç boyutlu kitaplara olan merakından yola çıkarak ürettiği Autonomous Scenography performansıyla devam ediyor.

ntv.com.tr 25.03.2015 - 16:09

Autonomous Scenography Moda Sahnesi'nde

Autonomous Scenography projesi görsel sanatçı Meryem Bayram’ın üç boyutlu kitaplara olan büyük merakına dayanıyor. Bayram görünürde boş ve düz bir yüzeyin katlanarak doğal manzaraları çağrıştıran zengin bir öğe dağarcığına dönüştürülebildiği, mukavva kâğıdından yapılmış bir şekiller serisi yarattı.

Bu malzemeyle çalışmak üzere farklı sanatçılar hayal güçlerini kullanmaya davet edildi. Bu şekilde proje skenografinin bir hikâye ya da koreografiye dayanmadığı, aksine hikâye ya da koreografinin skenografiden hareket ettiği durumlarda ne olabileceğini gösteriyor.

Performans sanatçıları, ses ve ışık tasarımcıları doğal manzaralara ait bu çeşitli öğeleri nasıl kirletirler? Hassas ancak çok çağrışımsal bir şekil oyununda mekânlar, nesneler ve dünyalar kuruluyor. Bu oyun gerçeklik algımızın hangi ölçüde kişisel çağrışımlar tarafından belirlendiğini de açığa çıkarıyor.

Sayfa Yükleniyor...