Avlu'ya Jack London’ın Vahşetin Çağrısı kitabı damga vurdu

Star TV'nin yeni dizisi Avlu'nun dün yayınlanan 6. yeni bölümünde; Amerikan edebiyatının sayısız önemli eserine imza atan Jack London’ın pek çok dile çevrilmiş Vahşetin Çağrısı kitabına yer verildi.  İşte Avlu'daki Jack London göndermeleri...

04.05.2018 - 14:52

Avlu'ya Jack London’ın Vahşetin Çağrısı kitabı damga vurdu

Başrollerinde; Demet Evgar, Ceren Moray, Nursel Köse, Kenan Ece, Teoman Kumbaracıbaşı , Şebnem Dönmez ve Rüçhan Çalışkur yer aldığı Avustralya dizisi Wentworth’un yasal uyarlaması olan Avlu’nun dün Star TV'de yayınlanan 6. yeni bölümüne Jack London'ın Vahşetin Çağrısı kitabı damga vurdu. Demet Evgar'ın canlandırdığı Deniz Demir karakteri kitabı okurken kendi ile ilgili yeni şeyler keşfetti. Peki ama dizinin 6. bölümüne damga vuran kitabın konusu ne? 

Amerikan edebiyatının sayısız önemli eserine imza atan Jack London tarafından yazılanVahşetin Çağrısı, insan acımasızlığına karşı verdiği savaşta gün geçtikçe yabanileşmeye başlayan kızağa koşulan bir kurt köpeği Buck’ın hikayesini anlatıyor. 

Bir köpeğin öyküsü üzerinden insanın zorluklarla dolu yaşam öyküsüne ayna tutan hikaye, umut hayalleri uğruna her yolu kendine uygun gören insanları resmediyor.

Vahşet ve acımasız sahneleri ile pek çok edebiyat yorumcusundan döneminde olumsuz eleştiriler alan roman aynı zamanda ünlü yazar Jack London’ın hayatından da izler taşıyor.  kendisi de gençlik döneminde zengin olma hayali ile Alaska’da altın arama serüvenine katılmış, altın çıkaramasa da insan üzerine çıkarımlarda bulmuştur.

İste Avlu’daki Jack London cümleleleri:

- İçindeki vahşi hayvan fazlasıyla güçlüydü.
Karda yürümeye devam ettikçe daha da güçleniyordu. Bir daha kavgaya tutuşmamak için oldukça dikkatli davranmasına rağmen…

- …gücü arttıkça ona olan nefreti de artıyordu. Ancak kavgaya başlaması halinde, ikisinden birinin öleceğini biliyordu.  Sonunda iki köpek karşı karşıya geldi. Ve birbirlerinin üzerine atlamak için fırsat kollamaya başladı.

-Bir şeyler değişmeye başlamıştı. Uzun bir süre orada yaşamıştı ve şimdi neredeyse vahşi bir köpekti. Onlarla birlikte ateşin başında oturmaktan büyük keyif alıyordu. Ama o da artık vahşi bir hayvandı ve rüyaları da hep diğer hayvanlarla, köpekler ve vahşi kurtlarla doluydu. Bu hayvanlar rüyalarında onu ormana çağırıyordu. Ama ormana doğru her gidişinde, içindeki sevgi onu geri getiriyordu.

JACK LONDON KİMDİR?

Amerikalı yazar, 1876 yılında San Fransisco'da doğdu. Çocukluğu yoksulluk içinde geçti. 14 yaşında okulunu bırakarak hayata atıldı. Türlü işlere girip çıktı, Amerika içinde ve dışında uzun, maceralı yolculuklar yaptı hatta hapis yattı.

1897'de Klondike'a altın aramaya gidenlere katıldı ve "Vahşetin Çağrısı" dahil birçok kitabını bu tecrübesinden yararlanarak yazdı. İlk defa 1903 yılında The Saturday Evening Post'da yayınlanan ve Jack London'ı üne kavuşturan Vahşetin Çağrısı (The Call of the Wild) nefes nefese okunun bir dünya klasiği oldu. M
artin Eden, Demir Ökçe, Beyaz Diş ve Deniz Kurdu başta olmak üzere elliden fazla kitabın yazarı olan Jack London, rünya ticari dergi romanının öncüsü haline geldi. 22 Kasım 1916'da böbrek yetmezliğinden öldü

Sayfa Yükleniyor...