Ayla Kore’de vizyona giriyor

Başta ülkemizde olmak üzere, yediden yetmişe herkesin sevgisini kazanan, gösterime girdiği ülkelerde salonları dolduran Türkiye’nin Oscar adayı Ayla, bu kez öyküsünün doğduğu topraklarda, KORE’de vizyona giriyor. Aylardır merakla beklenen vizyon tarihi, ülkede film izlenme oranın en yüksek olduğu sezonda, 21 Haziran’da başlıyor.

05.05.2018 - 16:01

AYLA-2.jpg

Yapımcılığını Dijital Sanatlar’ın üstlendiği, Can Ulkay’ın yönettiği, Türkçe, İngilizce ve Korece olmak üzere 3 dilde çekilen Ayla filmi, şimdi de kahraman Türk askerinin yaptığı karşılıksız iyilik, bağlılık ve sadakat öyküsünü binlerce kilometre öteye, Kore’ye taşıyor.

İki ülke arasındaki görüşmelerin filmin çekim aşamasından itibaren sürdüğü ve geçtiğimiz aylarda sonuçlanan bu işbirliği ardından Ayla, vizyon için gün sayıyor.

1950’de, Kuzey Kore Güney’e saldırdığında; üç yıl sürecek bu savaşın üç milyon insanın hayatına mal olacağını kimse bilmiyordu. Birleşmiş Milletler’in yardım çağrısıyla Türkiye, aynı yılın ekim ayında Kore’ye 5090 kişilik bir tugay gönderdi.

 Kore Gazisi Emekli Astsubay Süleyman Dilbirliği ve eşi Nimet Dilbirliği birlikte son yolculuklarına uğurlandı

 Kore Gazisi Emekli Astsubay Süleyman Dilbirliği ve eşi Nimet Dilbirliği birlikte son yolculuklarına uğurlandı

Tugaydaki askerlerden biri de 25 yaşındaki Astsubay Süleyman Dilbirliği’ydi. Savaş meydanında ailesi öldürülmüş Koreli bir kız çocuğunu ölümden kurtardı, 15 ay boyunca yanından ayırmadı, ona kendi çocuğu gibi baktı. Savaş bitip de Türkiye’ye dönünce, Ayla adını verdiği kızından bir daha haber alamadı. Ta ki 60 sene geçene kadar…

Tarihimizin bu gurur dolu sayfası, sinema sanatının gücüyle birleşerek milyonlarca kişiyi etkilemeye devam ediyor. Ayla, Güney Kore’de sinemaya gitme oranlarının en yüksek olduğu dönemde 21 Haziran’da vizyona giriyor.

Sayfa Yükleniyor...