'AYLA'NIN BABASI YOĞUN BAKIMDA

Ayla filminin yönetmeni ve bazı oyuncuları, Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi'nde öğrencilerle söyleşide bir araya geldi.
Senarist Yiğit Güralp ise söyleşide yer almadı.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği söyleşide konuşan oyuncu Sinem Öztürk Uslu, izleyicinin kendi kültüründen farklı filmleri kolay kolay içine almadığını söyledi. Uslu, “Türk milleti, Ayla’ya baktı, Süleyman’a baktı öyle sevdi. Hele böyle insani hikayeler verdiğimizde Türk Milleti sahipleniyor” dedi.

İyi yapılan her şeyin değerini bulduğunu söyleyen yönetmen Can Ulkay ise “Türkiye’de de yapımların iyileşmesi gerekiyor bunun için. Özellikle yönetmenlerin, yapımcıların ve yazarların bu işi daha üst seviyelere çıkarmaları lazım. Yeterli bütçeli işler yapılması lazım. Başlanıyor sonradan para bitiyor. Bu yetersiz bütçe anlamına geliyor. Ayla filminin bütçesi yüksek. Türkiye standartlarına göre bütçesi yüksek ama Ayla filmi daha düşük bütçeli olabilir miydi, o zaman hikayeyi biraz değiştirirdik. Ona göre bir yön belirlerdik, ona göre bir matematik yapardık. Ayla’nın bütçesi yurt dışına göre ise düşük. Biz parayı iyi kullandık, dolayısıyla iyi bir film yaptık” diye konuştu.

Can Ulkay
Can Ulkay

Daha senaryo yazılırken Oscar’a aday olacaklarını düşündüklerini ifade eden Ulkay sözlerini şöyle sürdürdü:

"Oscar’ı düşündük, çünkü bu işin en son noktası Oscar. Hikaye Oscarlık bir hikaye, yapım ve senaryosu da buna göre uyum sağlarsa, buraya kadar geleceğimizi biliyorduk ama önce Türkiye’den seçilmek lazımdı. Onun için şimdi daha zor. İnşallah sonuna kadar gideceğiz. Normalde her şeyin yapılması çok mantıklı. Hayata dokunan filmleri her zaman sahipleniyor izleyici. Ama kendi kültüründen çok farklı filmleri kolay kolay içine almıyor. Hele böyle insani hikayeler verdiğimizde Türk milleti sahipleniyor."