Bakanlık Sion Hazinesi için harekete geçti

Türkiye, Anadolu’dan yasadışı yollarla kaçırılan kültür varlıklarının peşini bırakmıyor. Şimdi sırada 1963 yılında Antalya Kumluca ilçesi Hacıveliler Köyü'nden ABD’ye kaçırılan ve MS 6’ncı yüzyıla tarihlenen 18 parçalık Sion Hazinesi var.

22.09.2020 - 08:34

Bakanlık Sion Hazinesi için harekete geçti

Kültür ve Turizm Bakanlığı son yıllarda Avrupa ve ABD’de yaptığı diplomatik girişimler ve mahkeme yolu ile bir çok eserin ülkemize iadesini sağladı. Boğazköy Sfenksi, Yorgun Herkül, Lidya Stelleri, Herakles Lahdi gibi çok önemli kültür varlıkları anavatanlarına dönmeyi başardı. Kültür Bakanlığı yasa dışı yollarla ülkemizden giden eserlerin peşini bırakmıyor. Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre; şimdi sırada 1963 yılında Antalya Kumluca ilçesi Hacıveliler Köyü'nden ABD’ye kaçırılan Sion Hazinesi var.

KADIN ÇOBAN BULDU

Korydalla antik kentinde 1963 yılında Sion hazineleri tesadüf eseri bulundu. Bir kadın keçisini otlatırken ayağının çukura saplanması sonucu hazine ortaya çıktı. MS 6’ncı yüzyıla ait olduğu belirlenen Bizans Kilisesi kalıntıları içinden çıkarılan eserlerin büyük çoğunluğu yağmalanarak yurt dışına kaçırıldı. Küçük bir bölümü jandarma tarafından Antalya Müzesi’ne teslim edildi. Üzerinde Bizans’ın en görkemli olduğu 1’inci Jüstinyen Dönemi’nde Konstantinapolis’te yapıldıklarını gösteren damgaların bulunduğu hazinenin hayırsever piskopos Eutykhianos tarafından Sion Manastırı’na hediye edildiği kabul ediliyor. Bu nedenle de Sion hazinesi olarak biliniyor.

Boğazköy Sfenksi evinde

Sayfa Yükleniyor...