Başak Daşman: Kadınlar, eşlerini zorla getiriyor

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, oyuncu Başak Daşman’ı konuk etti. Daşman, NTV Radyo dinleyicilerine “Kırk Evin Delisi” isimli ilk öykü kitabını ve oyunculuk hayatını anlattı.

09.01.2018 - 14:51 | Son Güncelleme : 09.01.2018 - 14:54

Başak Daşman: Kadınlar, eşlerini zorla getiriyor

Pekçok televizyon dizi ve sinema filmiyle izleyici karşısına çıkan Başak Daşman, ilk öykü kitabı “Kırk Evin Delisi”ni anlatarak sohbete başladı.

Daşman, yazarlık serüvenini “Çok eskiden beri yazıyorum. Hatta ilk kez lisede bir oyun yazdım ve daha sonra yazdığım oyunu oynadım. Oyunculuk her zaman büyük tutkumdu. Ama yıllar içinde de yazmaya devam ettim ve öyküler birikti. Aslında paylaşmayı düşünmüyordum. Daha sonra çevremden gelen tepkilerle kitap çıkarmaya karar verdim” sözleriyle anlattı.

“OLAYLARIN DIŞINDA DURMAYA ÇALIŞIRIM”

Başarılı oyuncu yeni kitabıyla ilgili, “İçinde fantastik öğelerle süslü hikayeler de var, tamamen gerçekçi iki kişinin sohbeti üzerine dayalı öyküler de var. Ama genel olarak günlük hayatta dikkat etmediğimiz ya da rutine dönerek bilinçsizce yaptığımız eylemlerimiz başka bir perspektiften bakılarak anlatılıyor” dedi.

Genelde kendisinin de olaylara dahil olmadan bakmaya çalıştığını belirten Daşman, “Herhangi biriyle konuşurken de, bir sorun üzerine tartışırken de kendimi olayın içine çok dahil etmem. Hep dışarıda durmaya çalışırım. Çünkü bir şeyin içine girdiğinde kayboluyorsun ve görmek zorlaşıyor. Öykülerimde de bu var” dedi.

“BENİ EN ÇOK ‘OYUNCAK KATLİAMI’ ETKİLEDİ”

Kitabıyla ilgili çok güzel tepkiler aldığını söyleyen ünlü oyuncu, “Herkesin etkilendiği hikayenin ya da cümlenin farklı olması çok hoşuma gidiyor” dedi.

Kitapta en etkilendiği öykünün “Oyuncak Katliamı” olduğunu belirten Daşman, “Kendim yazmış olmama rağmen her okuduğumda hikayenin sonunda gözlerim doluyor. Gerçek bir olaya dayandığı için beni çok etkiliyor” dedi. Öyküleri arasında gözbebeğinin ise “Kedi Öldü” olduğunu söyledi.

“KADINLAR, EŞLERİNİ ZORLA OYUNU İZLEMEYE GETİRİYOR”

Aynı zamanda, Ece Dizdar ve Merve Dizdar’la oynadığı Craft Tiyatro’nun “Yutmak” oyunuyla ilgili, “Oyun üç kadının hikayesini anlatıyor. Ben, on yıldır kendini evli olduğu kocasına adamış ve kocası tarafından terk edilen bir kadını canlandırıyorum. Ece Dizdar, dünyaya daha fazla zarar vermemek adına iki sene önce kendini eve kapamış bir kadını, Başak Daşman ise transeksüeli canlandırıyor” dedi.

İzleyicilerin çoğunlukla kadın ağırlıklı olduğunu belirten başarılı oyuncu, “Bazen eşinin zoruyla oyuna getirilen erkekler de görüyoruz” dedi.

Hafta içi her akşam 18.20’de yayınlanan 20 Dakika’nın tekrar bölümleri, ntvradyo.com.tr’de.

Sayfa Yükleniyor...