Bilecik Tiyatro Festivali başladı

Bu yıl 11.si düzenlenen ve uluslararası platforma taşınarak Azerbaycan ve Kosova gibi şehirlerden de tiyatro oyunlarının sergilendiği Bilecik Tiyatro Festivali görkemli bir tören ile başladı.

17.11.2016 - 14:18 | Son Güncelleme : 17.11.2016 - 14:35

Bilecik Tiyatro Festivali başladı

Bilecik Belediye Başkanı Sayın Selim Yağcı öncülüğünde 10 yıldır gerçekleştirilen festival bugüne kadar yaklaşık 80.000 kişiyi tiyatro ile buluşturdu. Büyükşehirlerde bile 70-100 kişilik salonların bir kısmının dolabildiği günümüzde Bilecik’te 650 kişilik salonun her oyunda dolu olmasının büyük bir gurur olduğunu belirten Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, bu durumun Bilecik halkının sanata olan ilgisinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Bu yıl 11. kez düzenlenen festival şehrin kültürel ve sanatsal hayatına renk katmakla beraber Bilecik ve çevresinden gelen binlerce tiyatro severi de sanatla buluşturmaya devam ediyor.

AZERBAYCAN’DAN '15 TEMMUZ' ŞEHİTLERİNE ÖZEL OYUN

11. Uluslararası Bilecik Tiyatro Festivali’nin ilk gününde Azerbaycan’ın ünlü tiyatrocularından olan İltiqam Soltan öncülüğünde 'Vatan' adlı oyun izleyenlerden büyük alkış aldı. Festival kapsamında özel olarak hazırlanan oyunda vata teması işlenerek oyun 15 Temmuz şehitlerine atfedildi.  Festivalin ilk oyunu Türkiye ve Azerbaycan bayrakları ile renklenirken, gösteri sonunda oyuncular tarafından birlik ve beraberlik mesajları verildi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Festival öncesi İsanbul Lazzoni Hotel de gerçekleşen törende tiyatronun çınarı Rasim Öztekin’e Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından Kristal Çınar Onur Ödülü takdim edildi. Ödülünü alan usta oyuncu “Aldığım ilk onur ödülü olduğu için Bilecik Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi. Diğer Kristal Çınar Ödülleri ise tiyatronun usta ismi Ortans Kıvanç’a Bilecik Valisi Süleyman Elban verirken Azerbeycanın usta tiyatrocusu İltiqam Soltan’a ise ödülünü Bilecik Milletvekili Halil Erdemir teslim etti.

NEJAT UYGUR ANILACAK

Usta Tiyatrocu Nejat Uygur, 18 Kasım olan ölüm yıldönümü nedeni ile o tarihte Bilecik Tiyatro Festivalinde özel bir program ile anılacak. Programa oğulları Behzat ve Süheyl Uygur kardeşlerde katılacak.

30 Kasıma kadar Festival de sergilenecek oyunlar ise şu şekilde;

15 Kasım ‘’VATAN’’
16 Kasım ‘’ASKER DURSUN’’
17 Kasım ‘’KARMAN ÇORMAN’’
16-17-18 Kasım ‘’OBZ MİYİM?’’ – Çocuk Oyunu
18 Kasım ‘’ NEJAT UYGUR ÖZEL ANMA PROGRAMI- UYGUR KARDEŞLER’’
19 Kasım ‘’2 Sİ 1 ARADA’’
20 Kasım ‘’NE SENİNLE NE SENSİZ’’
21 Kasım ‘’KÖŞK-Ü MUAMMA’’
21-22-23 Kasım ‘’YALNIZ AĞAÇ’’ – Çocuk Oyunu
25 Kasım ‘’BİZİM EVDE ŞENLİK VAR’’
26 Kasım ‘’SERSEM KOCANIN KURNAZ KIZI’’
27 Kasım ‘’PİJAMALI ADAMLAR’’
29 Kasım ‘’FRANKESTEİN’’
30 Kasım ‘’SEVGİLİ KARIM’’

Sayfa Yükleniyor...