Bir sonraki çıkış: Gelecek

Goethe-Institut Istanbul 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 18:00’de, Pera Müzesi’nde, ünlü fizikçi, bilim muhabiri ve yazar Ranga Yogeshwar‘ın teknoloji, bilim ve gelecek üzerine bir konuşmasını gerçekleştiriyor.

11.05.2018 - 12:22

Bir sonraki çıkış: Gelecek

Çığır açan bir değişimin tam da ortasındayız...

Dijital devrim, gen teknolojisinde kaydedilen ilerlemeler veya yapay zekâ konusundaki gelişmeler yaşamımızı temelden etkiliyor.

Tüm iş kollarını olduğu gibi yaşam biçimlerini hatta son derece somut olarak günlük yaşantımızı değiştiriyor. Ranga Yogeshwar somut örneklere ve izleyicilerle yaptığı deneylere dayanarak güncel ve geleceğe yönelik köklü değişimleri anlaşılır bir biçimde sunuyor. Söz konusu olan rolümüz. İnsan ve makine – kim kimi programlıyor?

Ranga Yogeshwar sunumu bittikten sonra izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

RANGA YOGESHWAR HAKKINDA

1959 doğumlu Ranga Yogeshwar Almanya’da deneysel parçacık fiziği ve astro fizik okudu. Gazetecilik yaşamına 1983 yılında başlayan Ranga Yogeshwar önce çeşitli yayınevlerinde sonra da radyo - televizyon alanında çalışmıştır.

1987 yılında Westdeutsche Rundfunk’un Köln ofisinde bilimsel metin redaktörlüğü yapmış, ardından da Bilim Bölümü Başkanı olmuştur. 2008 yılından beri de serbest gazeteci ve yazar olarak çalışmaktadır. Almanya’da bilim gazeteciliğinin öncülerinden olan Ranga Yogeshwar popüler bilimi konu alan pek çok program hazırlamış ve “Kafa Topu“(ARD), „Quarks&Co“(WDR) ve „Doğanın Mucizeleri“ (ARD) ve 8’den Önce Bilim gibi programların da sunuculuğunu yapmıştır.

Yogeshwar ileri gelen gazetelere düzenli olarak makaleler yazmaktadır ve çok sayıda Talkshow programının da aranan ve sevilen uzmanıdır. “Başka Sorusu Olan?”, “Ach so!” veya “Bir Sonraki Çıkış: Gelecek” isimli kitapları kısa sürede en çok satan kitaplar arasına girmiş ve pek çok dile çevrilmiştir.

Yogeshwar 60’ı aşkın teknik ödülün yanı sıra Wuppertal Üniversitesi’nden onursal doktor unvanı ile Federal Almanya, Nordrhein-Westfalen ve Lüksemburg Mérite du Grand-Duché liyakat nişanları ile onurlandırılmıştır.

Sayfa Yükleniyor...