Bitmeyen Savaş: Bir barış çığlığı

Joe Haldeman’ın yazdığı bir bilimkurgu klasiği olan ve yazarına Hugo, Nebula ve Locus ödüllerini kazandıran ‘Bitmeyen Savaş’, Türkçe baskısı ile raflardaki yerini aldı

Haberler 02.03.2017 - 11:50

Bitmeyen Savaş: Bir barış çığlığı

İnsanlığın, çökmüş yıldızlar aracılığıyla galaksinin çeşitli yerlerine anında seyahat edebildiği bir gelecekte, insanlar Tauranlar dedikleri, iletişim kuramadıkları bir uzaylı ırkla savaştadır. Dünyanın geleceği parlak gençlerinin alındığı elit taarruz kuvvetlerinden oluşan ordu, çeşitli liman gezegenlerin kontrolü için bu ırkla çatışma halindedir.  

Kendisi de Vietnam gazisi olan Joe Haldeman, ‘Bitmeyen Savaş’la, “Dünyayı savaş mı döndürüyor? Yoksa savaşı dönüştüren dünya mı?” sorusunu sorarken, savaşa bir barış çığlığıyla da karşılık veriyor…   

JOE HALDEMAN KİMDİR? 

1943 yılında Oklahoma City’de doğan Joe Haldeman, 1965 yılında Mary Gay Potter’la evlendi.

Maryland Üniversitesi’nde Fizik ve Astronomi bölümlerinden mezun olur olmaz askere yazılan Haldeman Vietnam Savaşı’nda cephede yer aldı. Cephede aldığı bir yara nedeniyle terhis edilerek Mor Kalp madalyasına layık görüldü.

Savaştan sonra yazarlığa soyunan Haldeman’ın kitaplarında Vetnam Savaşı’nın etkileri büyük ölçüde görülebilmektedir. İkinci romanı olan Bitmeyen Savaş aynı zamanda en ünlü romanı olup Hugo, Nebula ve Locus ödüllerini kazandı.

Yirmiden fazla romanı, birçok ödülü bulunan yazar 2010 yılında Damon Knight Memorial Grand Master Ödülü aldı, 2012 yılında da Science Fiction Hall of Fame’e kabul edildi.  

Sayfa Yükleniyor...