NTV

Bodrum Müzik Festivali’ne Geri Sayım Başladı

Sanat

Bu yıl 12 – 16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek Bodrum Müzik Festivali, küresel bir festival olma hedefiyle adıyla yoluna devam ediyor. Doğuş Grubu’nun kurucu destekçiliğiyle 2005 yılından bu yana Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen orkestralarını, müzisyenlerini Bodrum yarımadasında bir araya getiriyor.

Ana sponsorları Doğuş Grubu, Audi ve D-Marin, kurumsal sponsorları Garanti ve Turkcell, medya sponsorları NTV Radyo, Radyo Voyage ve Zubizu ile The Marmara Bodrum, TAV ve Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle bu yıldan itibaren Bodrum Müzik Festivali adıyla düzenlenecek festival, Bodrum’un uluslararası sanat ajandasında kültürel bir destinasyon olmasının ilk adımı olacak.

Bodrum Müzik Festivali 2017

Yeni adıyla Bodrum’un tarihi dokusu ve eşsiz doğasına yayılan Bodrum Müzik Festivali, 12-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında konserlere, klasik müzik etrafında şekillenen sinema, çağdaş sanat, edebiyat, çocuk atölyeleri, gastronomi gibi farklı disiplinlerden deneyimlere ve klasik müzikle iç içe geçen rehberli turlara, Bodrum’un simgesel mekanlarında ev sahipliği yapacak.

Sanatsal programlama ve planlamasını Pozitif’in üstlendiği festival, beş gün boyunca Alice Sara Ott, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Emma Shapplin, Leticia Moreno, Fazıl Say, Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası, Kerem Görsev Trio & Karşıyaka Oda Orkestrası, Semplice Quartet, İklim Tamkan & Senem Demircioğlu, Leszek Mozdzer, Nil Kocamangil & Agapi Triantafyllidi, İstanbul Barok Orkestrası ve Borusan Quartet gibi önemli müzisyen ve orkestraları ağırlayacak.

Ayrıca, festival kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü’nün de kurucusu ünlü besteci, müzikolog ve müzik teorisyeni Yalçın Tura’ya “Onur Ödülü” takdim edilecek.

Festivalin İlk Akşamında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Sahnede

Bodrum Müzik Festivali 13. yılına Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın (DÇSO) 12 Ağustos Cumartesi 20.30’da Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis’te vereceği konserle başlanacak. Doğuş Holding’in bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı DÇSO, daimi şefleri Rengim Gökmen yönetiminde ilk olarak Yalçın Tura’nın Karcığar, Nikriz ve Nişâbûr makamlarından esintiler içeren Toccata’sını çalacak. Sonrasında Japon asıllı Alman piyanist Alice Sara Ott, DÇSO eşliğinde, Çaykovski’nin ihtişamlı 1. Piyano Konçertosu’nu seslendirmek için sahnede olacak. Konserin ikinci yarısında usta oyuncu Selçuk Yöntem’in anlatıcılığında Rus Beşlerinden Mussorgsky’nin başyapıtı Bir Sergiden Tabloları yer alacak.

Emma Shapplin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’yla sahnede

Opera ve rock müziğini birleştirdiği sınır tanımayan sesini Ortaçağ İtalyan edebiyatının hamurunda yoğuran Fransız soprano Emma Shapplin, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’yla birlikte 13 Ağustos Pazar akşamı Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis’te klasik müzikseverlerle buluşacak. Shapplin, Carmine Meo (1997) ve Etterna (2002) albümlerinden şarkılarını Devlet Çoksesli Korosu’nun yedi yıllık sanat yönetmeni ve şefi Cem’i Can Deliorman şefliğindeki dünyanın en köklü orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirecek.

Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası, Leticio Moreno ve Fazıl Say ile Beraber Bodrum Müzik Festivali’nde

Dünyaca ünlü Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası, 14 Ağustos Pazartesi akşamı, 2012 Echo’da “Yükselen Yıldız” unvanını alan Leticia Moreno’ya Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis’te eşlik edecek. Çaykovski Perm Akademik Opera ve Balesi’nin müzik direktörü, opera uzmanı Rus şef Valery Platonov yönetimindeki orkestra, geceyi Mozart’ın Don Giovanni operası uvertürüyle açacak. Leticia Moreno 1762 Nicolò Gagliano yapımı kemanıyla, bestecinin “konçerto içinde saklı bir opera” olarak tabir edilen 5 No.’lu Keman Konçertosu’nu seslendirecek. Konser, Rachmaninoff’un 2 No.’lu Senfoni’siyle devam edecek.

Seksen yıllık geleneğiyle Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası, 15 Ağustos Salı 21.00’de Turkcell Sahnesi D-Marin Turgutreis’te, Alman romantik bestecisi Johannes Brahms’ın 2. No.’lu Senfonisi’ni seslendirecek. Konserin ikinci yarısında dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven 5 No.’lu Piyano Konçertosu’nu yorumlayacak.

 Saffet Emre Tonguç Rehberliğinde “Bir Bodrum Hikayesi”

Bu sene ilk kez gerçekleştirilecek “Bir Bodrum Hikayesi” etkinliklerinde klasik müzik ve tarihi anlatılar iç içe geçiyor. Ödüllü seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç rehberliğinde 14 Ağustos Pazartesi ve 16 Ağustos Çarşamba günlerinde Halikarnas Mozolesi’nde yapılacak tarihi gezilerin ardından Borusan Quartet ve İstanbul Barok Orkestrası klasik müzikseverlerle buluşacak.

Bir Bodrum Hikayesi’nin ilkinde, 14 Ağustos Pazartesi akşamı Saffet Emre Tonguç’un anlatımıyla yapılacak Mozole turunun ardından Borusan Quartet, binlerce yıllık kalıntıların arasında sahne alacak. Etkinliklerinin ikincisi ise 16 Ağustos’ta, bu yıl 23. yaşını kutlayan İstanbul Barok Orkestrası’nın özel repertuvarını seslendireceği konserle son bulacak.

Kerem Görsev Trio, Bodrum Müzik Festivali’nde KODA ile Buluşuyor

Bodrum Müzik Festivali akşam konserleri kapsamında, 16 Ağustos Çarşamba akşamı saat 22.00’de Bodrum Kale’de, Kerem Görsev Trio’nun yolu, Oğuzhan Kavruk yönetimindeki Türkiye’nin ilk ilçe belediyesi orkestrası Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA) ile kesişecek.

Gün Batımı ve Sabah Konserleri

Klasik müzikseverlerin büyük beğeniyle karşıladığı Sabah ve Gün Batımı Konserleri bu yıl da Bodrum Müzik Festivali’nde devam ediyor. Şevket Sabancı Parkı’nda sabahın ilk saatlerinde gerçekleşecek konserlerde Semplice Duo ve Nil Kocamangil izleyicilerle buluşacak. Gün Batımı Konserleri’nde ise Semplice Quartet, Leszek Możdżer, Nil Kocamangil ve Agapi Triantafyllidi, İklim Tamkan ve Senem Demircioğlu D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro’da olacak.

Bodrum��un Kültür, Sanat ve Müzik Festivali 

Sabahın ilk saatlerinden gece yarısına kadar sürecek festivalde, 5 gün boyunca klasik müzik etrafında şekillenen farklı disiplinlerden etkinlikler de gerçekleşecek. Yaratıcı düşünce, ritim-dans ve plastik sanatlar içeren çocuk atölyeleri, Başka Sinema ile açık hava film gösterimleri, tadım etkinlikleri, Onur Behramoğlu ve Jehan Barbur ile yapılacak müzik ve edebiyat söyleşileri festival takipçilerinin takviminde yer alacak. Ayrıca, Gaia Gallery küratörlüğüyle festival boyunca The Marmara Bodrum’da gerçekleşecek “Sosyal Sirk” isimli sergi herkese Bodrum’u kültür, sanat ve müzik ile deneyimleme fırsatı sunacak.

Festival Biletleri

mobilet iOS ve Android uygulamaları ile mobilet.com üzerinden alınabilen festival biletlerinin tüm gelirleri Tohum Otizm Vakfı’na ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanıyor.

Tarih Saat Etkinlik Mekan
12.Ağu.17 20.30 Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ve Alice Sara Ott Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis
12.Ağu.17 23.00 Film Gösterimi: Florence Foster Jenkins Cinemarine Açık Hava Sineması, D-Marin Turgutreis
13.Ağu.17 13.30 Film Gösterimi: Uçan Makine TED Koleji, Bodrum
13.Ağu.17 19.00 Gün Batımı Konseri: Semplice Quartet D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro

13.Ağu.17 21.00 Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Emma Shapplin Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis
13.Ağu.17 23.00 Film Gösterimi: Dalida Cinemarine Açık Hava Sineması, D-Marin Turgutreis
13.Ağu.17 23.00 Film Gösterimi: Miles Davis: Zamanın Ötesinde Midtown AVM Açıkhava Sineması
14.Ağu.17 07.00 Sabah Konseri: Semplice Duo Şevket Sabancı Parkı
14.Ağu.17 13.30 Çocuk Atölyesi: Nesi Var Sesi Var TED Koleji, Bodrum
14.Ağu.17 19.00 Müzikli Sofralar Mezzaluna Palmarina Bodrum
14.Ağu.17 19.00 Gün Batımı Konseri: İlkim Tamkan & Senem Demircioğlu D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro
14.Ağu.17 19.30 Bir Bodrum Hikayesi: Borusan Quartet Bodrum Mozole Anıt Müzesi
14.Ağu.17 19.30 Edebiyat ve Müzik: Onur Behramoğlu ile Modern Türk ve Dünya Şiirinin Müzikli Tarihi Gümüşlük Akademisi
14.Ağu.17 21.00 Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası ve Evgeny Svetlanov ve Leticia Moreno Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis
14.Ağu.17 23.00 Film Gösterimi: Amadeus Cinemarine Açık Hava Sineması, D-Marin
14.Ağu.17 23.00 Film Gösterimi: Dalida Midtown AVM Açık Hava Sineması
15.Ağu.17 07.00 Sabah Konseri: Nil Kocamangil Şevket Sabancı Parkı
15.Ağu.17 13.30 Çocuk Atölyesi: İçimdeki Çocuk (Ritim Dans Atölyesi) TED Koleji Bodrum

15.Ağu.17 19.00 Müzikli Sofralar Kitchenette Palmarina Bodrum
15.Ağu.17 19.00 Gün Batımı Konseri: Leszek Mozdzer D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro
15.Ağu.17 19.30 Edebiyat ve Müzik: Jehan Barbur Gümüşlük Akademisi
15.Ağu.17 21.00 Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası ve Evgeny Svetlanov ve Fazıl Say Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis
15.Ağu.17 23.00 Film Gösterimi: Miles Davis: Zamanın Ötesinde Cinemarine Açık Hava Sineması
15.Ağu.17 23.00 Film Gösterimi: Beatles 8 Days A Week Turne Yılları Midtown AVM Açıkhava Sineması
16.Ağu.17 13.30 Çocuk Atölyesi: İçimdeki Çocuk (Plastik Sanatlar Atölyesi) TED Koleji, Bodrum
16.Ağu.17 19.00 Bir Bodrum Hikayesi: İstanbul Barok Orkestrası Bodrum Mozole Anıt Müzesi
16.Ağu.17 19.00 Gün Batımı Konseri: Nil Kocamangil ve Agapi Triantafyllidi D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro
16.Ağu.17 22.00 Kerem Görsev Trio ve Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA) Bodrum Kale
16.Ağu.17 23.00 Film Gösterimi: Florence Foster Jenkins Midtown AVM Açık Hava Sineması
16.Ağu.17 23.00 Film Gösterimi: Philip Glass 80. Yıldönümü Özel Gösterimi: KOYA ANNISQATS Cinemarine Açık Hava Sineması, D-Marin Turgutreis
12-16 Ağustos 2017 Sosyal Sirk, Gaia Gallery İstanbul İşbirliği ile The Marmara Bodrum

ETİKETLER