Bu 'koridor' İzmit'in tarihini gün yüzüne çıkaracak

İzmit'in tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarmak amacıyla sürdürülen "Tarih Koridoru Projesi" kapsamında restore edilen Roma ve Osmanlı dönemine ait yapılar sayesinde, kentte turizm canlanacak.

Anadolu Ajansı 18.11.2015 - 11:03

thumbs_b_c_94aaf123234a6b171f8ff20df2406b5b.jpg

İzmit'in tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarmak amacıyla sürdürülen "Tarih Koridoru Projesi" kapsamında restore edilen Roma ve Osmanlı dönemine ait yapılar sayesinde kentte turizm canlanacak.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmit'in 2 bin yılı aşan bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, kentin Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerini bünyesinde barındırdığını söyledi.

Doğan, eserleri yurt içi ve yurt dışındaki insanlarla buluşturmak istediklerini dile getirerek, "Projede şu ana kadar birçok cami, hamam, sarnıç, çeşme, konak restore edildi. Devam eden projeler var. Projenin mihenk taşlarından bir tanesi, İzmit'te Atatürk heykelinin bulunduğu Kasr-ı Hümayun denilen Abdülaziz'in döneminden kalan sarayın olduğu, 2. Abdülhamid zamanında yapılan saat kulesinin bulunduğu bölge. Geçen dönemde oranın bir bölümünün restorasyonunu yaptık ve kullanılıyor. Şimdi ikinci etabını çalışıyoruz. Projemizi anıtlara gönderdik" şeklinde konuştu.

"30 konak, 10 çeşme, 5 sarnıç restore edildi"

Doğan, şu ana kadar yaklaşık 30 konağın restore edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"10'u aşan çeşme restore edildi, 5 sarnıç gün yüzüne çıktı, birçok kemeri gün yüzüne çıkardık. Roma'dan kalan tümülüsler var. Bazılarının rölöve ve restorasyon projeleri sürüyor. Bazıları Anıtlar Yüksek Kurulu'nda bazıları da kamulaştırma sırasında. İzmit'i herkes sanayi kenti olarak biliyor. Doğrudur Türkiye'nin en büyük sanayi merkezidir. Bizim İzmit'le ilgili artık sanayi istemiyoruz. Var olanları koruyalım, çevreci kuruluşlar olarak devam etsinler. Şehrimiz yeni bir vizyona girdi, İzmit Belediyesi olarak vizyonumuz Türkiye'nin cazibe merkezi, dünyada tanınan bir İzmit. Yeni Türkiye'nin de İzmit'te yapı taşlarını oluşturmuş oluyoruz. Yeni hedefimiz, turizm kenti İzmit. Bu 'turizm kenti İzmit' olgusu kentte gelişmeye başladı. Şu anda ilk defa turizm enformasyon bürolarını açtık. Şehri hükümetimizin de desteğiyle sağlık turizmine hazırladık."

Sayfa Yükleniyor...