Bükreş'te 'Göbeklitepe: İnsan ve Hayat' konseri

Anadolu’nun kendine özgü tonlarından ilhamla kendi geliştirdiği tekniklerle eserlerin otantik yapısını bozmadan Anadolu’nun örtüsünü aralayan çello sanatçısı Uğur Işık, “Göbeklitepe: İnsan ve Hayat” teması ile Türkiye Haftası’nda Bükreşlilere müzik dolu bir gece yaşattı.

Haberler - ntv.com.tr 26.04.2019 - 17:24

Bükreş'te 'Göbeklitepe: İnsan ve Hayat' konseri

Yunus Emre Enstitüsü tarafından Bükreş’te gerçekleştirilen Türkiye Haftası kapsamında etkinlikler hız kesmeden devam ediyor.

Türk müziğinin usta sanatçılarından çellist Uğur Işık’ın “Anadolu Ruhu” konseri Romanya Müzesi'nde gerçekleşti. Anadolu topraklarının ilhamıyla müzik vermiş tüm kültürlerin yer aldığı konserde Uğur Işık’a sanatçılar Ferruh Avni Yarkın, Mustafa Doğan Dikmen ve Umut Sel eşlik etti.

Kara toprak, Haydar Haydar, Giresun’un İçinde, Hicazkar Sirto gibi Türk müziğinin önemli eserlerinin yanında Anadolu’daki farklı kültürlerin eserlerinden oluşan geniş bir repertuarla gerçekleştirilen müzik ziyafetinde, katılımcılar Anadolu’nun zengin kültürünü bir kere daha tanıma fırsatına erişti.

Konserin sonunda ise Bükreş Ulusal Konservatuarında Uğur Işık’ın gerçekleştirdiği ustalık sınıfına katılan Rumen öğrenciler sahneye gelerek sanatçılarla birlikte “Hicazkar Sirto” parçasını birlikte çaldılar.

Göbeklitepe yılı kapsamında “Göbeklitepe: İnsan ve Hayat” teması ile ilki Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirlen Türkiye Haftası, yıl boyunca farklı ülkelerde Yunus Emre Enstitüsü tarafından gerçekleştirilmeye devam edecek.

Sayfa Yükleniyor...