Burhan Doğançay’ın başyapıtı 500 bin liradan satışa çıkıyor

14 Ocak’ta yapılacak Beyaz Müzayede’de Burhan Doğançay’ın “Red Black Composition” isimli eseri ile Fahrelnissa Zeid’in ‘Naughty Boy’ ve ‘Mona’ portreleri satışa çıkacak.

Haberler 07.01.2018 - 15:31

Burhan Doğançay’ın başyapıtı 500 bin liradan satışa çıkıyor

Türk Çağdaş Sanatı'nın büyük ustalarının önemli eserleri 42. Beyaz Çağdaş ve Modern Müzayedesi'nde satışa çıkıyor. 126 sanatçının 222 sıra dışı eseri, Beyaz Müzayede'nin Nişantaşı'ndaki sanat mekanı 'Beyaz Space'de sergilenmeye başlandı. Sabah'ın haberine göre müzayedede Burhan Doğançay'ın 1974 tarihli 'Red & Black Composition' isimli başyapıtı 500 bin liradan satışa çıkacak.

'Red & Black Composition', Doğançay'ın meşhur olmasında en büyük paya sahip olan ve koleksiyonerler tarafından en çok aranan 'Hücum' ve 'Kurdela' serilerinin her ikisinin de özelliklerini taşıması ve görkemli kompozisyonuyla Doğançay'ın ender rastlanabilecek yapıtları arasında yer alıyor.

MONA'YA 350 BİN TL

Türk Çağdaş Sanatı'nın öncülerinden Fahrelnissa Zeid'in yaptığı az sayıda erkek çocuk portrelerinden biri olan 'Naughty Boy' isimli eseri 450 bin liradan, Zeid'in komşusu ve yaşamının son döneminde en yakın arkadaşlarından Ürdün'ün seçkin ailesine mensup Mona Muasher'ı resmettiği 'Mona' ise 350 bin liradan aynı müzayede satışa sunuluyor.

Tate Modern'de geçen yaz retrospektif sergisi açılan ilk Türk sanatçısı, Zeid'in bir öğrencisini resmettiği 'Feminity' isimli yapıtı geçtiğimiz kasımda Beyaz Müzayede'de 1 milyon TL 'çekiç' fiyatıyla rekor kırmıştı. Bu iki önemli sanatçının yanı sıra, Türk Çağdaş ve Modern Resim tarihinde 'Fransız Ekolü' olarak bilinen 1950-1970 arası Paris'te yaşayan ve dönemin Avrupa Resmi'nin en önemli temsilcileri ile eşzamanlı ve bir çizgide eserler üreten Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan ve Hakkı Anlı'nın önemli yapıtları 42. Beyaz Müzayede'de satışa sunulan eserler arasında yer alıyor. 

Sayfa Yükleniyor...