Çağdaş Avustralya sineması IF İstanbul'da

Türkiye'de Avustralya yılı etkinlikleri çerçevesinde 'Cut Snake' ve '52 Tuesdays', 12-22 Şubat tarihleri arasında !F İstanbul programı çerçevesinde izlenebilecek.

avust2-10-02-15

Cut Snake / Kesik Yılan

Avustralya'dan suçla, dökülen kanla ve öfkeyle örülmüş bir kara film. Aynı zamanda, kırık bir aşkın sızı veren hikayesi.

Yıl 1973 ve Melbourne’de yaşayan Sparra tatlı eşi Paula ile güzel bir evliliğe, iyi bir işe, saygın bir hayata adım atmak üzere. Ta ki şiddetli arıza sinyalleri veren, insafsızlığı gözlerinden okunan eski hapishane ve hücre arkadaşı Pommie çıkıp gelene kadar. Sparra Paula’ya geçmişinden hiç söz etmemiş, oysa belli ki yakıcı varlığıyla Pommie Sparra’nın ona borçlu olduğuna inanıyor.  Kesik Yılan güçlü bir kara film- korkunun, öfkenin ve dökülen kanın içinden geçiyor, hayatı tehdit eden kötülüğü her daim hissettiriyor. Ama Kesik Yılan’ın asıl gücü yıllarca korunmuş sırların, unutulmuş arzuların ve şiddetin farklı hallerinin altında yatana, çok daha kırılgan ve hassas olana işaret edebilmesi ve bu da onu yılın en beklenmedik, en tekinsiz filmlerinden biri yapıyor.

52 Tuesdays / 52 Salı

Bu senenin ses getiren Avustralya filminde, 16 yaşındaki Billie, trans olduğunu açıklayan annesinin geçiş sürecinde ona destek olmaya çalışırken, diğer yandan kendi cinsel uyanışının getirdiği sorularla yüzleşir.

16 yaşındaki Billie’ye annesi Jane trans bir erkek olduğunu ve bundan böyle James olarak hayatını sürmek istediğini söyler. James hayatını değiştirecek olan bu geçiş döneminde biraz zamana ihtiyaç duyduğundan Billie bir yıl babasıyla yaşayacaktır. Birbirlerine yakın olduklarından, haftada bir her salı buluşup zaman geçireceklerinde anlaşırlar. Billie de bir geçiş dönemindedir ve arkadaşlarıyla videoya kaydettikleri bir cinsel araştırma süreci başlar. Bu süreçte kendi arzu ve bağımsızlığının sınırlarını yoklar. 52 Salı’nın çekimleri bir sene boyunca, kronolojik olarak her Salı yapılmış. Karakterler bu sayede zaman içinde derinleşip değişirken, hikaye de cilalı olmaktan çok uzak bir derinlik kazanıyor. Birçok festivalden ödülle dönen film kimlik, kabullenme ve sevginin karmaşık ve kafa karıştırıcı alanında beklenmedik bir yolculuğa çıkarıyor.

Sayfa Yükleniyor...