'Çağdaş Sanat Buluşmaları' gerçekleşti

“Çağdaş Sanat Çok Uzak Fazla Yakın” başlıklı Çağdaş Sanat Buluşmaları etkinliği İzmir’de sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşti.

29.11.2017 - 20:35

ci_izmir (52).JPG

Akbank desteği ile 2010 yılından itibaren Çağdaş Sanat Buluşmaları’nı düzenleyen Contemporary Istanbul’un bu yılki ilk Çağdaş Sanat Buluşmaları etkinliği İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Panelin konusunu, çağdaş sanatın gündelik hayatla iç içe olmasına rağmen çok uzak bir yerde durduğu algısı oluşturdu. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcus Graf, Sanatçı Ardan Özmenoğlu ve Sanatçı ve Ferhat Özgür konuşmacılar arasında yerlerini aldı.

24 Kasım tarihinde Akbank’ın desteğiyle İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde düzenlenen 2017 yılının ilk Çağdaş Sanat Buluşmaları etkinliğinin açılış konuşmasını Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yaptı. Bigalı yaptığı konuşmada “Önümüzdeki yıl 25. yılına girecek olan Akbank Sanat Türkiye’de çağdaş sanatın öncü kurumlarından biri. Sanatın farklı disiplinleriyle dünyadan ve Türkiye’den sanatçıları sanatseverlerle buluştururken, genç sanatçılara da kendilerini tanıtabilmeleri için platform sunuyor. Akbank’ın desteği ve Contemporary İstanbul işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz Çağdaş Sanat Buluşmaları ise sadece İstanbul değil Anadolu’nun başka şehirlerine de çağdaş sanatın tanıtılması ve Türkiye’de gelişimine yardımcı olunması amacıyla yapılıyor.” dedi.

ÇAĞDAŞ SANATIN GELİŞİMİNE YATIRIM

Prof. Dr. Marcus Graf konuşmasında “Çağdaş Sanat’ın en başta güncel ve önemli sosyal ve bireysel sorunsalları ele aldığının altını çizmiştir. Çeşitli çalışma teknikleri ve estetik arayışları ile günümüzün sanatı, otomatik olarak yaşadığımız hayatı inceler. O neden ile bu kadar önemlidir. Bilinenin ilerisine gitmek hepimizin içinde yaşadığı gerçeklik koşulları ile ilişkilidir. Bu bizi birbirimize bağlar. Tabii ki bilgi ve eğitim eksikliği nedeni ile çoğunlukla sanatçı ve izleyici arasında bir bariyer oluşur. Buradan yola çıkarak Çağdaş Sanat Buluşmaları gibi seminerler ile bunların üstesinden gelmeye ve çağdaş sanatın stratejilerini ortaya çıkartmaya çalışıyoruz.” dedi.

Çağdaş Sanat Buluşmaları; çağdaş sanatın tüm Türkiye’ye yayılması misyonuyla Akbank desteğiyle 2010 yılından itibaren düzenliyor. Çağdaş sanatın gelişimine, yatırım boyutuna ve çağdaş sanatı sunma şekillerine, sanat koleksiyonerliğine ve çağdaş sanatın gündelik hayatla bağına ilişkin bilgilerin uzmanlar tarafından aktarıldığı konferanslar Türkiye çapında çağdaş sanat koleksiyonerlerini, iş dünyasının önemli isimlerini, yatırımcıları, genç sanatseverleri, galeri sahiplerini ve yöneticilerini bir araya getiriyor.

Sayfa Yükleniyor...