‘Can Feda’nın Almanya’da gösterimi durduruldu

Başrolünü Burak Özçivit ve Kerem Bürsin’in paylaştığı ‘Can Feda’nın, Almanya gösterimi durduruldu. Yapımcı şirket, hafta içi 23.00’ten sonra izlenmesi ve tatil günlerinde gösteriminin yasaklanması nedeniyle böyle bir karar aldığını açıkladı.

14.04.2018 - 09:45 | Son Güncelleme : 14.04.2018 - 10:10

‘Can Feda’nın Almanya’da gösterimi durduruldu

Burak Özçivit, önceki akşam 6 Nisan’da vizyona giren ve başrolünü oynadığı ‘Can Feda’ filminin Avrupa Turnesi kapsamında Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde sevenleriyle buluştu. Özçivit, Apollo Sinemaları’nda binlerce kişi tarafından Türk bayraklarıyla karşılandı. 

Türk askerinin olağan üstü şartlardaki gücünü ve yüreğini anlatan filmin, ‘Gençleri şiddete özendiriyor’ gerekçesiyle gösterimine izin verilmedi. Almanya’daki dağıtımcı firma AF Medya’nın ısrarıyla, aylar öncesinden duyurusu yapılan ve biletleri satılan filmin galası için, altı dakikalık bölümün çıkarılması ve ‘+18’ şartıyla izin alındı. Almanya’da sakıncalı içerik anlamına gelen ‘+18’ filmlerin gösterimine saat 23:00’ten sonra izin veriliyor. Biletlerini alan binlerce kişi bu sebepten dolayı filmi izleyemedi.

YAPIM ŞİRKETİ TAMAMEN DURDURDU

Can Feda’yı izlemeye gelen yaklaşık 4 bin 500 kişiden sadece 400’ü içeri alındı. Galaya katılamayanlara başka bir filmin biletleri verildi. Hayranlar, biletleri yırtarak durumu protesto etti. Gösterimde de altı dakika yerine filmin 20 dakikası kesildi. Dün, üst kurul olan Freiwillige Selbstkontrolle Der Filmwirtschaft tarafından tekrar değerlendirilen film, hiçbir kategoriye koyulmadan ‘+18’ olarak belirlendi.

Yapılan ikinci değerlendirmede ise, “Bu film için özellikle belirtici bir işaret teklifi yapılmamıştır. Çünkü inceleme komisyonunun değerlendirmesine göre, gençliği tehlike eden unsurlar içermektedir. Filmin, cumartesi ve pazar günleri gösterilmesine izin verilmemiştir” kararı alındı.

Karar, Eyalet Gençlik Dairesi devamlı temsilcisi Birgit Goehlnich tarafından yazılı olarak bildirildi. Bunun üzerine, ‘Can Feda’nın yapımcı şirketleri TAFF Pictures ve BRK’S Yapım itiraz ederek, filmin gösterimini tamamen durdurdu.

CAN FEDA FRAGMANI - İZLE

Sayfa Yükleniyor...