Charlie Sheen HIV pozitif olduğu iddialarını doğruladı

Ünlü aktör Charlie Sheen dün HIV pozitif olduğunu açıkladı.

NTV Haber 18.11.2015 - 00:01

charlie_sheen-17-11-15.jpg

Ünlü aktör Charlie Sheen, ’HIV pozitif’ olduğunu açıkladı.

Çalkantılı yaşamı ve skandallarıyla tanınan aktör Charlie Sheen, HIV pozitif olduğu iddialarını doğruladı. NBC televizyonunda "Today Show" programına katılan 50 yaşındaki oyuncu, HIV virüsü taşıdığını duyurdu.

Aktör Martin Sheen’in oğlu olan Charlie Sheen, son olarak Türkiye’de de gösterilen ’Two and a Half Men’ adlı dizide oynuyordu. Sheen, yapımcı yaşadığı büyük kavganın ardından dizinin kadrosundan çıkarılmıştı. Charlie Sheen’in yerine ise bir diğer ünlü oyuncu Ashton Kutcher geçmişti.

HER HIV POZİTİF AIDS DEMEK DEĞİL

HIV genel kanının tersine yaş, cins, eğitim, sosyo-ekonomik düzey ya da cinsel yönelim farkı gözetmeksizin herkese bulaşabilir. HIV, bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüs. HIV, "İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü" olup İngilizce yazılımının (Human Immunodeficiency Virus) baş harflerinin kısaltılmasından meydana gelir.  

AIDS ise bulaşıcı bir hastalık ve etkeni de HIV. AIDS, doğuştan olmayan, sonradan kazanılan, kişinin bağışıklık (immün, savunma) sistemini etkileyerek çalışmasını önleyen ve sonuçta çeşitli enfeksiyonların ortaya çıktığı hastalıklar bütününe verilen ad. "Akkiz İmmün Yetmezlik Sendromu"nun İngilizce yazılımının (Acquired Immune Deficiency Syndrome) baş harflerinin kısaltılmasından oluşur.  

Eğer HIV cinsel yolla alınmış ve ilaç tedavisi uygulanmamışsa 3 ile 8 yıl içinde AIDS tablosu gelişebilir. Kan yoluyla alınan HIV’in yine ilaç kullanılmadığı zaman AIDS’e dönüşme süresi ise 1.5 ile 2 yıl. Ancak HIV pozitiflik tedavi ile kontrol altına alınırsa AIDS gelişmeyebiliyor ve kronik bir hastalık olarak ömür boyu devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...