Chromas Koro'ya dünyada büyük ilgi

İstanbul merkezli çok sesli müzik korosu Chromas, 11. Dünya Koro Sempozyumu’na Türkiye’den katılan ilk koro olarak Barselona’da ayakta alkışlandı.

ntv.com.tr 05.09.2017 - 11:04

Chromas Koro'ya dünyada büyük ilgi

Başak Doğan şefliğinde kurulan İstanbul merkezli çok sesli koro Chromas, 11. Dünya Koro Sempozyumu’na Türkiye’den katılan ilk koro oldu.

Bu yıl Barselona’da düzenlenen organizasyon dünyanın dört bir yanından korolara, şeflere, bestecilere ve dinleyicilere ev sahipliği yaptı. Farklı kıtalardan binlerce insanı Barselona’da bir araya getiren etkinliğin merkezinde çok sesli müzik vardı. Ülkemizi temsilen katılan Chromas, bu organizasyonda iki büyük salon konseri ve sayısız sokak konserleriyle yer aldı. Dünyanın her yerinden gelen dinleyiciler Chromas’ı ayakta alkışladı. Repertuvarı türküler, çağdaş besteler, pop, caz ve rock eserlerden oluşan Chromas üyeleri festivalden çok mutlu ayrıldı.

Ayakta alkışlanan koronun şefi Başak Doğan konser sonrasında düşüncelerini şöyle ifade etti:

‘’Müzik hiçbir fark gözetmeksizin hepimizi birleştiren nadir güzelliklerden biri. Özellikle de çok sesli müzik burada farklı ülkelerden insanların kalbinin bir atmasını sağlayan çok değerli bir şey. Biz ülkemizi bu organizasyonda en iyi şekilde temsil etmek için iki senedir çok çalıştık. Burada çok fazla başka koro dinleyerek kendimizi geliştirme şansımız oldu. Diliyoruz biz de burada diğer insanların kalbine dokunabilme şansı bulmuşuzdur.’’

HEDEF ESTONYA

Azimli koronun 2018 hedefi ise Estonya. Dünyanın en büyük koro organizasyonlarından bir diğeri Europa Cantat Koro Festivali’nden davet alan Chromas sponsorluk arayışlarına devam ediyor.

Çok sesli müziğin en güzel örneklerini seslendirmek için bir araya gelen Chromas, Danimarka Kraliyet Konservatuarı’nda koro şefliği yüksek lisansı yapan tek Türk öğrenci Başak Doğan liderliğinde 2015 yılında kuruldu. Renkler anlamına gelen Chromas, çok sesliliği ve tıpkı ekipleri gibi çok renkliliği simgeliyor.

Koro, müzikle profesyonel düzeyde ilgilenen farklı meslek gruplarına mensup bireylerden oluşuyor. Geçtiğimiz yaz da, Fransa’da pek çok konser verip ülkemizi en iyi şekilde temsil eden Chromas Koro, her performansında dakikalarca ayakta alkışlanmıştı. Gözyaşlarını tutamayan farklı milletlerden dinleyiciler, konser çıkışlarında, ‘’Çok güzelsiniz, ülkenize sahip çıkın!’’ mesajları vermişti.

Chromas; Choralies Koro Festivali'ne Türkiye'den kabul alan ve konser verme hakkı kazanan ilk koro olma özelliğini taşıyor. Ülkesini ve müziğini tanıtmayı, öncelikleri arasına koyan koro, her sene dünyanın en prestijli koro festivallerine ve yarışmalara katılıyor.

Sayfa Yükleniyor...