"Çiçek Çocuk"un fotoğrafçısı Riboud öldü

Kendisine silah çeviren askere çiçek uzatan kız fotoğrafıyla hafızalara kazınan Fransız fotoğrafçı Marc Riboud, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.08.2016 - 17:45 | Son Güncelleme : 31.08.2016 - 17:46

"Çiçek Çocuk"un fotoğrafçısı Riboud öldü

Fransız fotoğrafçı Marc Riboud, hayatını kaybetti.

Ailesi tarafından basına yapılan açıklamada, usta fotoğrafçının 93 yaşında bazı hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Lyon'da 7 çocuklu bir ailenin oğlu olarak 1923'te dünyaya gelen Riboud, ilk fotoğrafını 14 yaşında çekmiş ve yaşamının son demlerine kadar makinesini elinden bırakmamıştı.

Aslında mühendislik eğitimi alan Riboud, kısa süreliğine bir tiyatro festivalini fotoğraflamak üzere iş yerinden izin almış ancak fotoğraf tutkusu işini bırakmasına neden olmuştu.

Usta fotoğrafçı, 1953'te Paris'te dolaşırken Eiffel Kulesi'ni boyayan işçilere rastlamış ve aralarından bir işçinin adeta bir akrobat edasıyla kuleyi boyayışını ölümsüzleştirmişti.

"Eiffel Kulesi Boyacısı" isimli bu kare, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala şehre dair en çok kullanılan fotoğraflar arasında yer alıyor.

Bu fotoğraf sayesinde Magnum fotoğraf ajansına giren ve uzun yıllar çalışan Riboud, 1980'lerde ajanstaki görevini bıraktı.

Riboud, Vietnam savaşına karşı eylem yapmak üzere Pentagon'un bahçesinde toplanan ve kendisine silah çeviren askere çiçek uzatan kız fotoğrafıyla adından söz ettirmişti.

"Çiçek Çocuk" isimli fotoğraf, Riboud'un en ünlü eserleri arasına girmişti.

Fotoğrafın peşinden koşarken dünyayı gezen Riboud, 1960'larda,özellikle Afrika, Vietnam ve Kamboçya gibi coğrafyalarda insanın günlük yaşamını anlatan birçok kareye imza atmıştı.

Fotoğraf hakkında, “Fotoğraf inandırıcı olmaya uğraşmamalıdır. O dünyayı değiştiremez, dünyayı gösterebilir, özellikle de değiştiği zamanlarda" yorumunda bulunan Riboud, fotoğrafla ilişkisini de "bir şarkıcının şarkı söylemesi gibi" diye nitelendirmişti.

Riboud, 1955'te Türkiye'ye de gelmiş ve yamalı ceketiyle Haliç'ten gemileri izleyen çocuk karesini çekmişti.

Hali hazırda Riboud'nun Küba'da 1960'larda çektiği fotoğraflar, ülkenin güneyindeki fotoğraf festivali Visa pour l'image'da da sergileniyordu.

Sayfa Yükleniyor...