Jilin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden araştırmacılar, Hamin Mangha'da kazı yaparken yaklaşık 20 metrekarelik bir evi gün ışığına çıkardı. Araştırmacılar, evde aralarında çocuklar, gençler ve yaşlıların bulunduğu 97 kişinin kalıntılarını buldu. Cesetleri bulunan kişilerin, bir salgın hastalık ya da doğal afet sonucu öldüğü sanılıyor.

"F40" olarak numaralandırılan evde yapılan araştırmalar, yapının ateşe verildiğini gösterdi. Yangında evin çatısının çökmesi sonucu cesetlerin bazılarının yandığı, bazılarının ise deforme olduğu ve birbirine yapıştığı belirlendi. 

Araştırmacılar, ölülerini gömen yöre halkının bu kişilerin cesetlerini neden eve yığıp ateşe verdiğinin gizemini çözmeye çalışıyor. 

Hamin Mangha, Çin'in kuzeydoğusunda şimdiye kadar bulunan en büyük ve en iyi korunmuş antik kent olarak biliniyor. Yazının keşfinden önceki döneme ait kent halkı, tarım ve avcılıkla yaşamlarını sürdürüyordu. Kentte çok sayıda tek odalı ev bulundu. 

Arkeologların buluşu, "Chinese Archaeology" ve "American Association of Physical Anthropologists" dergilerinde de yayımlandı.