Cüneyt Arkın: Türk seyircisinin vefa ve saygısı bir nehir gibi

Malkoçoğlu, Kara Murat ve Battalgazi adlı yapımlarda canlandırdığı karakterlerle Türk izleyicisinin gönlünde yer edinen sanatçı Cüneyt Arkın, rol aldığı müzikale ilişkin, "Sinemada görüntüyle çıkıyorsun halkın karşısına. Burada canlı çıkıyorsun. (Tiyatrodaki) Canlı ilişki çok güzel. Bayılıyorum ben. Gözlerinin içine bakıyorum. Nasıl güzel. Seyircinin, gözlerinden akıyor o minnet duygusu. Bir manada da bağlılığı, vefası ve en çok da saygısı gözlerinden kaynak gibi, nehir gibi akıyor. Adam yürüyemiyor ama (oyun sonunda) ayağa kalkıp alkışlıyor. Bu bir asalettir. Hiç yaşlılığını fark etmiyorum" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.11.2019 - 12:03

Cüneyt Arkın: Türk seyircisinin vefa ve saygısı bir nehir gibi

Eskişehir'in Karaçay köyünde doğan ve aslen "Nogay" olan Cüneyt Arkın, 1963'te usta yönetmen Halit Refiğ'in teklifiyle başladığı sinema oyunculuğunda 56 yılı geride bıraktı.

İstanbul Tıp Fakültesi mezunu olan fakat sinemaya geçerek 300'den fazla filmde başrol oynayan 82 yaşındaki usta sanatçı, Müjdat Gezen'in yazıp yönettiği "Pera Müzikali"nde izleyiciyle buluşuyor.

Cüneyt Arkın, müzikale ilişkin yaptığı açıklamada, Müjdat Gezen ile çok güzel bir dostluğu olduğunu söyleyerek, "Müjdat'ın karakteri, kişiliği ekibe yansımış. Güleç, neşeli, saygılı ve işe düşkün." diye konuştu.

Usta sanatçı, müzikalde rol almanın kendisi için yeni bir deneyim olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Benim için yeni bir şeydi tabii. Sinemada görüntüyle çıkıyorsun halkın karşısına. Burada canlı çıkıyorsun. (Tiyatrodaki) Canlı ilişki çok güzel. Bayılıyorum ben. Gözlerinin içine bakıyorum. Nasıl güzel. Türk insanı, dünyada en güzel bakan insan. Öyle güzel bakıyor ki. İşte söyledim ya, ben çok seviniyor, mutlu oluyorum. Seyircinin, gözlerinden akıyor o minnet duygusu. Bir manada da bağlılığı, vefası ve en çok da saygısı gözlerinden kaynak gibi, nehir gibi akıyor. Adam yürüyemiyor ama (oyun sonunda) ayağa kalkıp alkışlıyor. Bu bir asalettir. Hiç yaşlılığını fark etmiyorum."

Müjdat Gezen'in tiyatro için çok önemli biri olduğunu dile getiren Arkın, "Çok alçakgönüllü. Gençlere bir yıl eğitim veriyor, lafını etmiyor. Yaşlılar orada yatıp kalkıyor. Müjdat karınlarını doyuruyor, lafını etmiyor. Son derece alçakgönüllü ve önemli bir adam. Allah ömür versin." ifadelerini kullandı.


Eserde, Gönül Yazar, Kayhan Yıldızoğlu, Melihat Gürses, Melike Demirağ ve Yener Çevik ile Dok Sirk Kumpanyası oyuncuları, dans grubu, mehter takımı ve diğer rollerle birlikte 117 kişilik bir kadro yer alıyor.

CÜNEYT ARKIN'DAN KOVALAMACA SAHNESİ

Sayfa Yükleniyor...