NTV

Darfur Sultanı Ali Dinar'ın kasrı restore ediliyor

Anadolu Ajansı

Sanat

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Birinci Dünya Savaşı'nda 35'inci Osmanlı Padişahı V. Mehmed Reşad'ın cihat çağrısı üzerine İngilizlerle savaşarak şehit düşen Darfur Sultanı Ali Dinar'ın müze olarak kullanılan kasrının restorasyonuna başlandı.

Sudan'ın batısındaki Kuzey Darfur eyaletine bağlı El-Faşir'de bulunan Sultan Ali Dinar'ın müze olarak kullanılan kasrı, bakımsızlık nedeniyle restorasyona alındı.

TİKA tarafından yaklaşık bir yıldır hazırlıkları devam eden proje kapsamında, restorasyonun başlaması amacıyla Kuzey Darfur Eyaleti Kültür ve Çevre Bakanlığı arasında sözleşme imzalandı.

TİKA'nın anlaştığı bir Türk firma tarafından yapılacak restorasyonun gelecek yıl bitirilmesi öngörülüyor.

Kasır, 1916'da vefat eden Ali Dinar'ın varislerinin izniyle 1977'den bu yana müze olarak hizmet veriyor. Müzede, Ali Dinar'ın özel eşyalarının yanı sıra tahtı sergileniyor.

İNGİLİZLERE KARŞI OSMANLI'NIN YANINDA YER ALDI

16. yüzyılda kurulan ve Hilafet merkezi konumundaki Osmanlı Devletine biat eden Darfur Sultanlığı, İngilizlere karşı 1881'de Sudan'da başlayan Mehdi direnişine destek vermiş Birinci Dünya Savaşı'nda da Osmanlı Padişahı ve Halifesi V. Mehmed Reşad'ın cihat ilanı üzerine İngilizlere karşı Osmanlı'nın yanında yer almıştı.

Osmanlı'dan gönderilen bir kısım silah desteğiyle beraber Sultanlığın başkenti El-Faşir'de İngiliz kuvvetleriyle savaşan ve modern silahlarla donatılmış İngilizlere karşı tutunamayarak, Darfur'un batısındaki Mara dağları bölgesine çekilen Dinar, 6 Kasım 1916'da şehit edilmişti.

ETİKETLER