NTV

"Das Kapital" ressamı Yüksel Arslan hayatını kaybetti

Anadolu Ajansı

Sanat

Kendi ürettiği boyalarla eserleri yapan ünlü Türk ressam Yüksel Arslan hayatını kaybetti.

Kendi geliştirdiği teknikle çeşitli doğal malzemeleri kullanarak ürettiği ve arture adını verdiği resimlerle tanınan Ressam Yüksel Arslan (84), Paris’te hayatını kaybetti.

Özellikle Karl Marx'ın Kapital eserinin etkisiyle çizdiği Kapital serisiyle bilinen Arslan Türkiye'de ve yurtdışında birçok kişisel, karma sergi açmıştır.

İstanbul Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okuyup 1961 yılında Fransa’nın başkenti Paris’e yerleşmişti.

Yüksel Arslan, İlk sergisini 1955'te, Adalet Cimcoz'un yönetmekte olduğu Maya Galerisi'nde İlişki, Davranış, Sıkıntılara Övgü başlığıyla açtı.

Ressam Yüksel Arslan, Paris'teki stüdyosunda.
Ressam Yüksel Arslan, Paris'teki stüdyosunda.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, vefat eden ressam Yüksel Arslan'ın yalnızca Türkiye'de değil, bütün dünyada ilgi ve takdirle takip edildiğini belirterek, "Eserleriyle gelecek kuşaklara da seslenen Arslan, her zaman hayranlık ve saygıyla anılacaktır" ifadesini kullandı.

Bakan Avcı, ressam Arslan'ın vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Yüksel Arslan, sanat tarihinde kendine özgü tarzı, birbirinden değerli yapıtların altına tutkuyla attığı imzalarıyla yalnızca Türkiye'de değil, bütün dünyada ilgiyle ve takdirle takip edilmiştir. Eserleriyle gelecek kuşaklara da seslenen Arslan, her zaman hayranlık ve saygıyla anılacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Avcı, Arslan'a rahmet, ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve sanat camiasına başsağlığı diledi.

ETİKETLER