Devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca vefat etti

Klasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, 95 yaşında hayatını kaybetti.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.12.2021 - 10:00 | Son Güncelleme : 23.12.2021 - 11:28

Devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca vefat etti

TRT Koordinatörü Kenan Bölükbaş, usta sanatçının vefatını sosyal medya hesabından, "Sanatkar, icracı, bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, bugün hayata gözlerini yumdu. Allah rahmet eylesin" ifadeleriyle duyurdu.


Cumhurbaşkanlığı klasik Türk müziği ses sanatçısı İbrahim Suat Erbay da "Türk müziğinin bir devri daha bitti. Türk musikisinin önde gelen fem-i muhsinlerinden Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça hocamızın irtihal haberini aldım. Sevenlerine baş sağlığı diliyorum" dedi.

Ankara Devlet Türk Müziği Korosu da Twitter hesabından, "Türk Müziğinin en önemli besteci, ses sanatçısı, duayen hocası Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça hocamız hakkın rahmetine kavuşmuştur." açıklamasını yaptı.

"BU GÖKKUBBEDE HOŞ BİR SADA BIRAKIP GİTTİ"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter hesabından bir mesaj yayınladı. Kalın, "Müziğimizin kıymetli hocası, bestekar, musikişinas, yorumcu Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca bey Hakk’ın rahmetine kavuştu. Hepimizin başı sağ olsun.
Bu gökkubbede hoş bir sada bırakıp gitti.
Mekanı cennet olsun" dedi.

PROF. DR. ALAEDDİN YAVAŞCA KİMDİR?

Tam adı Mehmet Alaeddin olan sanatçı, bestekar ve tıp doktoru Yavaşça, 1 Mart 1926'da Kilis'te dünyaya geldi.

"Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok/Bezminde kadeh kırdığımız sevgililer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok" sözlerinin bestecisi usta sanatçı, 95 yıllık ömrüne 652 beste ile 256 ödül sığdırdı.

Aynı zamanda hekim de olan Yavaşca, eserlerinin 82'sini görev yaptığı hastanelerde besteledi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...