Dijital sanat eseri için müzayede

Christie’s Müzayede Evi, ilk kez tamamen dijital olan bir sanat eserini 25 Şubat’ta açık artırmayla satışa çıkaracak. Christie’s böyle bir eseri sunacak ilk büyük müzayede evi olarak tarihe geçecek

23.02.2021 - 08:28

Dijital sanat eseri için müzayede

Kripto sanat pazarına giriş yapan Christie’s Müzayede Evi, 25 Şubat’ta başlayacak Beeple | The First 5000 Days başlıklı müzayedesinde Everydays: The First 5000 Days isimli dijital eseri satışa hazırlanıyor. Sanatçı ve grafik tasarımcı Beeple lakaplı Mike Winkelmann tarafından üretilen eser için yapılacak müzayede 25 Şubat’ta başlayacak ve 11 Mart’a kadar online olarak sürecek. Açılış fiyatı 100 dolar olacak eser için tahmini bir fiyat aralığı yapılmadı.

Fotoğraf: Christie’s Müzayede Evi Fotoğraf: Christie’s Müzayede Evi

13 YILDA YAPILDI

Satışa çıkacak dijital kolaj, Beeple’ın 2007 yılından 2021 yılına dek 13 yıl boyunca her gün birini ürettiği 5000 farklı resimden oluşuyor. Kolajda Donald Trump ve Mao Zedung gibi siyasi liderlerin sürreal çizimlerinin yanı sıra Pokemon ve Mickey Mouse gibi çizgi film karakterleri de yer alırken güncel olayları aktaran desenler de görülebiliyor.

Şifreli olan Everydays: The First 5000 Days adlı eser açık artırma sonuçlandığında kripto para gibi değerli verilerin saklandığı blockchain teknolojisi ile kayıt altına alınacak. Bilgiler ise eseri satın alan kişiye aktarılacak.

Süper kahraman çizgi dizisi Invincible’dan fragman

Sayfa Yükleniyor...