Ufuk Bayraktar: Doğru yapılan sinema 'hayır kapısı' gibi

Yönetmen, senarist ve oyuncu Ufuk Bayraktar, "Eskiden hayır yapmak için hayrat musluğu, cami, medrese, okul yapılırdı. Doğru yapılan sinema da hayır kapısı gibi bir şey. Bir eser bırakıyorsunuz. Çünkü onun dönüşümü sürekli olacak." dedi.

Haberler 04.12.2016 - 12:14 | Son Güncelleme : 04.12.2016 - 17:29

Ufuk Bayraktar: Doğru yapılan sinema 'hayır kapısı' gibi

Yazıp yönettiği ve Hasibe Eren, Selen Domaç ile başrolü de paylaştığı Kümes filmi bu hafta vizyona giren Ufuk Bayraktar, anneannesinin yaşamından etkilenerek senaryoyu kaleme aldığını belirterek, "Kümes, hayatın bana yüklediği şeylerin yansıması aslında. Bütünün yansımasının sıkıştırılmış, bir pencere içinden aktarılmış hali." açıklamasını yaptı.

Ufuk Bayraktar
Ufuk Bayraktar

Bayraktar şunları aktardı: "Ben de oyuncu olarak dahil oldum filmin içine. Senaryosunu ben yazdığım için, yazarken hikayeyi gördüm ve ben anlatmak istedim. Benim gözümden aktarılsın istedim. Senaryonun oluşmasından sonra, ben bu senaryoyu kendim aktarmak istiyorum dediğimde Kültür ve Turizm Bakanlığının da bir desteği oldu bana. O destekle birlikte filmi ortaya çıkardık. Film festivallerde de izlenime sunuldu, ödüller ve bayağı iyi reaksiyonlar aldı."

Sinemanın ölümsüz olduğunu dile getiren Bayraktar, şöyle devam etti: "Eskiden hayır yapmak için belli başlı yerlere, hayrat musluğu, cami, medrese, okul yapılırdı. Aslında doğru yapılan sinema da hayır kapısı gibi bir şey. Bir eser bırakıyorsunuz. Çünkü onun dönüşümü sürekli olacak ve izleyen kişilerde yarattığı etki ve ortaya çıkardığı duygunun dönüşümü, mutlaka insanı takip edecek bir şeymiş gibi geliyor. İnsan içinde olduğu alanda kendini kısıtlamamalı ve o alanda ilerlemeli. Benim için de oyunculuk ve yönetmenlik böyle bir şey."

"YENİ FİLM HAZIRLIKLARINA BAŞLADIM"

Oyuncu seçiminde, doğru kişilerle çalıştığına inandığını aktaran Bayraktar, "Hasibe çok yetenekli ve başarılı bir oyuncu. Daha evvel zaten ispat emişti kendisini. Filmde bir şey ispatlamasına gerek yoktu. Sadece yeteneğini filmdeki karakterle birleştirerek destek oldu bize. Diğer oyuncu arkadaşımızın ilk sinema filmiydi ve o da inanılmaz bir sadelikte performans ortaya çıkarttı. Zor olanı başardı bence." değerlendirmesinde bulundu.

35 yaşındaki Bayraktar, ölüm temalı yeni film hazırlığında olduğunu da belirterek, şöyle devam etti: "Ben hayatım boyunca hiçbir yeri nokta olarak görmedim ama hayatın içinde birçok noktadan geçtim. Geçerken de yaşamayı tercih ediyorum. Oturduğumuz yerde sağlam durmakla alakalı aslında. Biz sandalyede ömür boyu kıpırdamadan oturmayı seçebilirsin, bir anda kendisi sarayda ya da bir yere gelmiş de bulabilirsin. Sadece sağlam durmakla alakalı. Olduğumuz yeri kabullenirsek orada mutlaka bizim için saklı sırlar vardır. Kabullenmediğimiz sürece o sırları da göremeyiz. Her seyircinin farklı şeyler alabileceği bir iş. Kimisi için dramatik, kimisi için mizah dozu yüksek kara komedi diyebiliriz. Umarım her seyirci için farklı anlamlar taşıyan bir iş olur. Biz çekerken çok mutlu olduk. Çünkü çatışmaları çok kuvvetli bir senaryo. Umarım izleyici de seyrederken mutlu olur"

KÜMES FİLMİ FRAGMANI - İZLE 

Kümes filmi aldığı ödüller:  

52. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nde İzleyici Ödülü,

3. Uluslararası Antakya Altın Defne Film Festivali'nde Ulusal En İyi Film Ödülü,

3. Uluslararası Antakya Altın Defne Film Festivali'nde Ulusal En İyi Senaryo Ödülü,

26. İstanbul Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü,

43. Antalya Film Şenliği'nde Behlül Dal Genç Yetenek Özel Ödülü

Sayfa Yükleniyor...