Doğu'nun Picasso'su Haydar Ekinek'ten çivili resimler

Ressam Haydar Ekinek, çivilerle kazılarak yapılan resimlerini Eskişehir'de sergiliyor.

İHA 07.11.2016 - 11:02 | Son Güncelleme : 07.11.2016 - 11:05

20161105AW893804_02.jpg

Vanlı ressam Haydar Ekinek, Eskişehir'de açtığı sergi ile çivilerle yaptığı resimleri sanatseverlerle buluşturdu.

Fırça yerine çivi kullanarak yaptığı yağlı boya tabloları ile ünlenen ve Doğu'nun Picasso'su olarak ünlenen Haydar Ekinek'in eserleri ilgi görmeye devam ediyor.

Çocukken yaşadığı imkansızlıklardan dolayı sanatını kendince geliştirdiği yöntemlerle icra eden Ekinek, çivileri kullanarak yaptığı eserlerini Eskişehir'de görücüye çıkarttı.

Toprakana Seramik Atölyesi ve Sanat Merkezi'nde Eskişehirli sanatseverleri ağırlayan Ekinek, Paris'te açılacak olan sergisi için de çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Ressam Ekinek, "Ben Van’ın bir köyünde doğup büyüdüğüm için, o dönemlerde çok da böyle defter, kalem ve kitaplarımız yoktu. Ben topraktan, çamurdan, kilden resimler ve heykeller yapardım. Tabii sonra okula başlarken orada resim yarışmasında derecelere girdim. Beni bu tür şeyler daha da heveslendirdi. Sonra İstanbul’a geldim. İstanbul’a sanatçı olmaya geldim. Herkes şarkıcı, türkücü olmaya gelirken, ben ressam olmaya geldim. Tabi devam ettik. Eskişehir'de sergilenen bir eserimin adı ‘Toprakana’ ve aynı zamanda buradaki galerinin ismi de Toprakana. Güzel bir tesadüf oldu. Umarım Eskişehir'e sanatsal anlamda bir katkı sunduk" dedi.

"BOYA OLMAYINCA EVDEKİ ÇİVİLERLE TARZ YAPTIM"

Resimlerindeki canlılığı nasıl yakaladığını da anlatan Ressam Ekinek, Paris'te açacağı sergi ile ilgili olarak da konuştu. Her eserinin en az 20 gününü aldığını açıklayan Ekinek, "Belkide Mezopotamya bölgesinde yaşadığımız için, renkli kişiliğimizi tuvale yansıtıyoruz. Ben resimlerimde tamamen hayal gücümü kullanarak çalışıyorum. Zaman zaman somut ve soyutu bir araya getirerek sürrealist ve fantezi tarzında eserler üretiyorum. Burada da kazıma sistemi ile ben kendi tarzımı belirledim. İnşaat çivileriyle burada gördüğünüz bütün desenler, bütün şekiller çiviyle kazıyarak bu duruma gelmiştir. Ama tabi ki benim için ciddi bir sürpriz oldu. Yani yoksullukta boya ve badana bulamazken, ben evdeki çivilerle bir tarz yaptım. Bu tarza Türkiye’de de çok iyi tepkiler alıyoruz. Umarım bundan sonra Avrupa’da sanatımızı sergileyeceğiz. Bundan sonra zaten mart nisan gibi Paris’te bir sergi var inşallah oradayız. Zaman bizim için önemlidir. Ama böyle eserlerin en kötü 20, 25 gün yada bir aydan aşağı zamanda tamamlanması zor. Çünkü çok detayı var. Böyle çok oldu bittiye gelmiyor. Ciddi bir mesai harcamak lazım. Onun için her bir eserim bir ay gibi bir zaman alıyordur. Her sanatseverin mutlaka Toprakana Sanat Galerisi’ne uğraması lazım. Eserlerimin yakından incelenmesi beni daha çok mutlu edecektir" şeklinde konuştu.

ÖZGÜN TEKNİK

Toprakana Seramik Atölyesi ve Sanat Merkezi'nin sahibi ve aynı zamanda seramik sanatçısı olan Sema Çamoğlu Soysal, sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Kişisel sergilere devam edeceklerini dile getiren Soysal, "Haydar Bey’i hem Toprakana’da, hem de Eskişehir’de ağırlamak bizim için hem onur hem de gurur kaynağı oldu. Bundan sonraki sergilerimizle, Toprakana kişisel sergileri açmaya devam edeceğiz. Bu sezona Haydar Ekinek ile başlamakla çok mutluluk duyuyorum. Haydar beyin kendine özgü bir tekniği var ve görüşüde çok farklı. Vatandaşlar onun penceresinden bu çalışmaları görme fırsatı yakalayacaklar. Belki de çalışmaya yeni başlayanlar için de teknik açıdan da görsellik açısından da büyük bir kaynak olacağını düşünüyorum. Toprakana Seramik Atölyesi ve Sanat Merkezi kişisel sergisini açmak isteyen tüm sanatçıları desteklemekten çok büyük mutluluk duyacak. Onlara elimizden geldiği kadar destek olacağız. Eskişehir halkına da çok teşekkür ediyorum, bizi destekledikleri ve yalnız bırakmadıkları için. Seramik ve resim konusunda ilerleyen atölye, açıldığı tarihten bugüne kadar çok büyük destek aldı. Bundan dolayı da çok büyük mutluluk duyuyorum" diye konuştu.

Öte yandan serginin bir hafta boyunca açık kalacağı öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...