İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 1979 yılından beri her yıl dağıtılan ve 2016 yılından itibaren de “Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri” adıyla anılan büyük ödüller sahiplerini buldu.

Bakanlık Özel Ödülleri'ne 2018 yılında "Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti" ile "Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) Ara Güler Müzesi" layık görüldü.

Beştepe'de düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın takdim ettiği ödülü Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk aldı.

ÖDÜL BÖYLE VERİLDİ

ŞAHENK: DÜNYADA BENZERİ OLMAYAN BİR İŞBİRLİĞİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Fotoğrafçılığın çok ötesinde bir sanatçı olan Ara Güler’le dünyada benzeri olmayan bir işbirliğini hayata geçirmiş olmaktan ve bu sebeple de bu ödüle layık görülmekten onur duyduklarını belirten Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk konuyla ilgili şunları söyledi: “Doğuş’tan iyi bir gelecek” çatısı altında topladığımız kültür-sanat faaliyetlerimizi çok önemsiyoruz. Son 10 yılda bu alanlara 400 milyon dolara yakın yatırım yaptık. Destek verdiğimiz alanlarda uzun süreli var olmaya çalışıyoruz. Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ile Ara Güler Müzesi de hem memleketimiz için taşıdığı anlam, hem kültürel ağırlığı, hem de gençlere ilham vermesi açısından bizim en değer verdiğimiz projelerin başında geliyor.”

Bir sanatçıya doğru zamanda hak ettiği değeri vermenin paha biçilemez olduğunu ifade eden Şahenk, şöyle devam etti:

“Merhum Ara Güler’le dünyada çok da benzeri olmayan bir işbirliğine imza attık. Türkiye’de uluslararası niteliğe sahip ilk fotoğraf müzesi olma özelliğini de taşıyan bu iki önemli merkezi, geçtiğimiz yıl Ara Güler’in doğum günü de olan 16 Ağustos’ta sanatseverlerle buluşturduk. Bu zengin arşivi Sayın Ara Güler vefat etmeden kendisinin desteği ile hayata geçirmiş olmak da bizim için büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Keşke bu ödülü de onunla beraber alma şansımız olsaydı. Şimdi bu arşivi en sağlıklı şartlarda korumaya, en doğru yöntemlerle paylaşmaya ve topluma en faydalı şekilde kullanıma açmaya odaklanacağız.”

Müze, Ara Güler’in doğum günü olan 16 Ağustos 2018'de ziyarete açıldı.
Müze, Ara Güler’in doğum günü olan 16 Ağustos 2018'de ziyarete açıldı.

ÖLÜMÜNDEN 3 AY ÖNCE AÇILMIŞTI

Doğuş Grubu’nun 2016 yılında Ara Güler’le yaptığı işbirliği sonucu eserleri koruyarak gelecek nesillere aktarmak için kurulan kurulan Ara Güler Müzesi, usta sanatçının arşivinden derlenen Islık Çalan Adam sergisi ile Ara Güler’in doğum günü olan 16 Ağustos 2018'de ziyarete açıldı.

İstanbul Bomontiada’da sanatseverlerle buluşan müze, Türkiye’de uluslararası niteliğe sahip ilk fotoğraf müzesi olma özelliğini de taşıyor. Ara Güler 17 Ekim 2018'de yaşamını yitirmişti.

JÜRİDE KİMLER VARDI?

Öte yandan, bu yılki ödüllerin eski Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy başkanlığında, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. Erol Parlak ve Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün'den oluşan jüri tarafından belirlendiği ifade edildi. 

ARA GÜLER ISLIK ÇALAN ADAM BELGESELİ (İZLE)

ÖDÜL 1979'DAN BERİ VERİLİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri, 1979 yılından beri Türk kültür ve sanatının gelişmesine, katkıda bulunanlara veriliyor.

ARA GÜLER MÜZESİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?