Duayen plak kapağı tasarımcısı Betül Dengili Atlı'dan imza günü

Plak kapaklarına hayat veren 50 yıllık duayen tasarımcı Prof. Dr. Betül Dengili Atlı'dan Can Hi-Fi’de söyleşi ve imza günü.

Haberler 03.11.2016 - 11:30

Duayen plak kapağı tasarımcısı Betül Dengili Atlı'dan imza günü

Türkiye’de ve dünyada bir döneme damga vuran plakların kapaklarını tasarlayan Prof. Dr. Betül Dengili Atlı, 5 Kasım’da Beşiktaş'ta Can Hi-Fi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek “Sanatın Plak Kapaklarındaki İzdüşümü” başlıklı söyleşi ve imza gününde sanatseverlerle bir araya gelecek. Aralarında Elvis Presley dahil birçok yabancı sanatçının Türkçe plak baskılarının kapaklarını da tasarlayan 71 yaşındaki Atlı, sanatını, anılarını, plak ve albüm kapaklarının önemini anlatacak.

Plakların en dikkat çeken yerlerinden biri de kapaklarıdır. Her biri adeta birer sanat eseri olan bu kapaklar, tasarımlarıyla öne çıkarak plakların alınmasına bile etki edebilir. Özellikle 1970’lerin plak dinleyicileri “Betül Dengili Atlı” ismini mutlaka hatırlar. Atlı, onlarca plağın kapağına tasarımlarıyla imzasını attı, albümlerin içeriği kadar kapaklarının da konuşulmasını sağladı.

40 YIL SONRA NEMRUD'LA DÖNDÜ

Kapak tasarımlarına 40 yıl gibi uzun bir süre ara veren Betül Dengili Atlı yıllar sonra progresif rock temsilcilerinden Nemrud adlı grubun albümü için yaptığı tasarımla sektöre geri döndü. Onlarca yıl geçmesine rağmen yeteneği ve tecrübesinden bir şey kaybetmediğini kanıtlayan Atlı’nın sihirli dokunuşuyla tasarladığı kapağın yer aldığı albüm, Almanya’dan Japonya’ya, Brezilya’dan İspanya’ya kadar dünyanın farklı coğrafyalarındaki ülkelerde Türkiye’den daha fazla ilgili gördü.

ok fazla tanıtımı yapılmayan albüm, kapağına aşık olanlar sayesinde müzikseverlerle buluştu. Plak ve albüm kapaklarının tasarımının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlayan duayen tasarımcı Prof. Dr. Betül Dengili Atlı, “Sanatın Plak Kapaklarındaki İzdüşümü” başlıklı söyleşi ve imza gününde tecrübelerini paylaşıp merak edilen soruları cevaplayacak. Etkinlik, 13.00-15.00 saatleri arasında olacak.

PROF. DR. BETÜL DENGİLİ ATLI KİMDİR?

1968 Yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan Atlı, 1974 yılında Hamburg Staatliche Hochschule für Bildende Künste – Almanya’yı bitirdi. 1986’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil Programında Sanatta Yeterliliğini tamamladı. 1990 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil Bölümü’nde Doçent, 2001 yılında aynı bölümde Profesör unvanını aldı.

1969-70 Amerikan Neşriyat Burosu’nda çalışarak Atlantic Records, RCA gibi çeşitli yabancı müzik firmalarının Türkiye’de çoğaltılan plakları için yeni plak kapağı illüstrasyonları hazırladı. Çeşitli masal kitaplarına illüstrasyonlar yaptı. Atlı, 1972'de ‘Für Sie’ (Almanya) moda dergisinin uluslararası desen yarışmasında birincilik, 1975'te ‘Görsel Sanatçılar Ödülü’ 1995'te Kanada’da desen yarışmasında üçüncülük aldı. İlk kişisel sergisini 1976'da Mimar Sinan Üniversitesi’nde açtı ve çeşitli sergilere katıldı.

2008 yılından itibaren Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nde bölüm başkanlığı yapan; çizim, desen, moda tasarımı ve moda tarihi konularında ders veren Atlı, çok sayıda yüksek lisans ve sanatta yeterlik tezleri yönetti. Atlı, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı bölümü'nde dersler veriyor.

Sayfa Yükleniyor...