Dünya denizleri İstanbul'da buluşuyor

Dünyanın ilk sualtı kulüpleri arasında bulunan “Türk Balıkadamlar Spor Kulübü”nün her yıl düzenlediği “Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali” bu sene tarihi Haydarpaşa Garı’nda sualtı severlerle buluşuyor.

NTV Haber 14.08.2015 - 14:45

Dünya denizleri İstanbul'da buluşuyor

4-13 Eylül tarihleri arasında 15. si düzenlenecek olan festival bu yıl, geçen sene kaybettiğimiz Türkiye’de ve yurt dışında gerçekleştirdiği proje ve araştırmalarla sualtı dünyası için önemli hizmetler sunan Gökhan Türe’ye ithaf edildi.

Hızla kirlenmekte olan denizlerimizdeki sualtı canlılığına dikkat çekmenin önemli kanallarından biri olarak kabul edilen “Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali”, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, toplumsal bilinci geliştirme çabalarında da önemli bir sorumluluk üstleniyor.

YÜZE YAKIN ETKİNLİK İZLEYİCİYİ BEKLİYOR

On gün sürecek festivalde sergi, film ve multimedya gösterisi, söyleşi, seminer, atölye, panel ve sosyal sorumluluk projeleriyle yüze yakın sayıda etkinlik yer alacak. Düzenlenen ulusal ve uluslararası yarışmalar da sualtı yaşamına dair fotoğraf ve videolar aracılığıyla iki farklı disiplinde önemli bir görsel hafıza oluşturacak.
Çevre, sualtı ve görüntüleme alanlarında değerli projelere imza atan yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda seçkin fotoğrafçı, film ve belgesel yönetmeni, araştırmacı ve akademisyenin katıldığı festivalde, çocuklara yönelik gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleriyle deniz kültürü ve sevgisinin daha küçük yaşlarda kazandırılması hedeflenmiştir.

BÜTÜN SINIRLARI TEK BİR ÜLKEYE AİT DÜNYADAKİ TEK DENİZ: “MARMARA”

Marmara, tüm kıyılarıyla aynı ülkeye ait dünyadaki tek deniz olma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla bu denizi potansiyel olumsuzluk ve kirlenmeye karşı koruma sorumluluğu da tek bir ülkeye yani Türkiye’ye düşmektedir. Bu bilinçle çalışmalarını sürdüren Türk Balıkadamlar Spor Kulübü (TBK) ve festival düzenleme komitesi, Marmara Denizi’ni doğanın sonsuz cömertliği ve güzelliğinin bir yansıması olarak görmektedir. Bu değeri korumak için önlem alma, projeler geliştirme ve toplumumuzu eğitme gibi önemli sorumlulukların farkında olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Marmara Uluslararası Sualtı Görüntüleme Festivali’ne bu yıl Kadıköy Belediyesi, Huntsman Pürsan Chemicals, Çimsa ve Enerjisa başta olmak üzere çevreye ve denizlere duyarlı birçok firma, sivil toplum kuruluşu, üniversiteler ve gönüllüler destek sağlamaktadır. Radyo Voyage ve National Geographic Türkiye başta olmak üzere birçok basın kuruluşu medya sponsoru olarak festivalin geniş bir kitleye duyurulmasında destek vermektedir.

Sualtının büyülü dünyasını yansıtan zengin içeriğe ve festivalin detaylı programına www.marmarafestival.org web sitesinden ulaşılabilir. Ayrıntılı bilgi almak için festival@marmarafestival.org e-posta adresi ya da (216) 355 56 28 nolu telefon da kullanılabilir.

Sayfa Yükleniyor...