Dünya Tiyatro Günü yurt genelinde festival havasında kutlanacak

27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın organizasyonuyla 81 ilde oyunlar sahnelenecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.03.2022 - 15:56

Dünya Tiyatro Günü yurt genelinde festival havasında kutlanacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın organizasyonuyla, devlet ve bazı özel tiyatroların işbirliğiyle 27 Mart Dünya Günü'nde 81 ilde oyunlar sahnelenecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, bu yıl devlet tiyatroları ile özel tiyatroların sezonu erken açtığını söyledi.

Bakanlığın, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü için özel bir organizasyon yaptığını anlatan Kurt, yurttaki tüm illerde oyunlar sahneleneceğini dile getirdi.

Kurt, devlet tiyatroları ve bazı özel tiyatroların da katılımıyla kapsayıcı ve etkili şekilde kutlama yapılacağını belirterek, "İlk defa devlet tiyatroları ile özel tiyatrolar 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nü birlikte kutlayacak. Katılan özel tiyatrolar 26 ve 27 Mart'ta Türkiye genelinde iki temsil gerçekleştirecek. 27 Mart'ta tüm özel tiyatrolar ve devlet tiyatroları aynı anda pek çok oyunu seyirciyle buluşturacak. İstanbul'daki bir tiyatro Hakkari'de, İzmir'deki bir tiyatro Muş'ta, Denizli'deki bir tiyatro Afyonkarahisar'da perde açacak. Bu olağanüstü güzel ve ilk defa yapılan bir şey" dedi.

Organizasyonun tüm giderlerinin Bakanlık tarafından karşılanacağını belirten Kurt, "Ümit ediyorum hem tiyatroseverler hem tiyatro oyuncuları, böylesine anlamlı bir günde bu projeden son derece memnun kalacak" ifadesini kullandı.

Kurt, tüm sanatseverleri 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla sahnelenecek oyunlara beklediklerini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...