Dünyaca ünlü caz piyanisti Chick Corea hayatını kaybetti

79 yaşındaki caz efsanesi Chick Corea, kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Sanatçının, ölüm haberi Facebook sayfasından açıklandı.

NTV 12.02.2021 - 11:08

Dünyaca ünlü caz piyanisti Chick Corea hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü caz piyanisti Chick Corea, 79 yaşında yaşamını yitirdi. Usta müzisyenin ölümü Facebook sayfası üzerinden duyuruldu.

Açıklamada Corea'ya kısa süre önce nadir görülen bir kanser teşhisi konulduğu belirtildi.

Facebook'ta paylaşılan gönderide, “Chick kariyeri ve hayatı boyunca yeni bir şeyler yaratmanın özgürlüğünü ve neşesini yaşadı. O sevilen bir eş, baba, büyükbaba, akıl hocası ve arkadaştı. Yaptığı işlerle onlarca yıl dünyayı dolaştı ve milyonlarca insana ilham vererek hayatlarına dokundu” denildi.

CHİCK COREA KİMDİR?

12 Haziran 1941’de ABD’nin Massachusetts eyaletinde dünyaya gelen Chick Corea, müzik kariyerine 1960’lı yıllarda Miles Davis’in grubuyla birlikte adım attı.

Davis’in albümleri Silent Way, Bitches Brew, A Tribute to Jack Johnson ve On the Corner’da yer alan Corea, daha sonra kendi grubu Return to Forever’ı oluşturdu.

Corea, solo kariyerine 1966 yılında başladı. Adını cazın efsanevi isimleri arasında yazdıran müzisyen 65 kez Grammy ödülüne aday gösterildi. Chick Corea 23 Grammy, 3 Latin Grammy ödülü aldı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...