Dünyaca ünlü oyunlar Türkiye'de seyirciyle buluşuyor (Adana Tiyatro Festivali)

Adana'da bu yıl 19'uncusu düzenlenecek geleneksel 'Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali' yine 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde tiyatroseverlerle buluşacak. 1 ay sürecek festivalde 12'si yerli, 9'u yabancı 21 oyun sahnelenecek.

DHA 19.03.2017 - 12:06

Dünyaca ünlü oyunlar Türkiye'de seyirciyle buluşuyor (Adana Tiyatro Festivali)

Merhum işadamı Sakıp Sabancı'nın emaneti olarak gelenekselleşen ve Sabancı Vakfı ile Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 30 Nisan'a kadar sürecek. Biletleri satışa çıktığı anda tükenen festival, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun 'Giydirici' adlı oyunuyla kapılarını açacak. Açılış töreni Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek, bazı oyunlar İstanbul'da Sabancı Üniversitesi'nde de sahnelenecek.

AÇIK HAVA GÖSTERİSİ VAR

12'si yerli, 9'u yabancı 21 oyununun sahneleneceği festivalde, Rusya'dan 'Romeo ve Juliet' ile 'Anna ve Amiral', İspanya'dan 'The GagFather', Gürcistan'dan 'Vişne Bahçesi', Makedonya'dan 'Yaşlı Bir Palyaço Aranıyor', Sırbistan'dan 'Antigone' ve İtalya'dan 'Kütük Evi' oyunları izleyici ile buluşacak. İspanya'dan Cia La Tal Topluluğu ise, sokak tiyatrosunun başarılı bir örneği olan 'Guguklu Saat' etkinliği ile açık hava gösterisi sunacak.

1 USTAYA ÖDÜL VERİLECEK

İstanbul Devlet Tiyatrosu 'Giydirici', İzmir Devlet Tiyatrosu 'Ermişler ya da Günahkarlar', Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 'Üç Kız Kardeş', Ankara Devlet Tiyatrosu 'Gayrı Resmi Hürrem', Tiyatro Adam 'Ivan Ivanoviç Var Mıydı, Yok Muydu?', Tiyatro Kare 'Ahududu', Pürtelaş Tiyatro 'Parçacıklar', Tiyatro Platform 'Köpeklerin İsyan Günü', Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu 'Kim Var Orada - Muhsin Bey'in Son Hamleti' oyunlarıyla tiyatroseverlerin karşısına çıkacak. Festivalde kukla ve kostüm yapımı, çocuklarla mask yapımı, yaratıcı çamur çalışması, fiziksel tiyatro ve Karagöz konularında atölye çalışmaları düzenlenecek. Bugüne dek 1 milyon kişiye ulaşan festivalde, Türk tiyatrosuna emek veren bir ustaya da yine Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü verilecek.

Sayfa Yükleniyor...