"Düşlerin Sonu" sergisi açıldı

Nikolaj Bendix Skyum Larsen'in Akdeniz'i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmenlere ithaf ettiği yeni enstalasyonu, 29 Mart'a kadar SALT Galata'da görülebilecek.

düşlerin-sonu-15-02-06

Nikolaj Bendix Skyum Larsen'in Akdeniz'i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmenlere ithaf ettiği enstalasyonu "Düşlerin Sonu (End of Dreams)", SALT Galata'da açıldı.

Farklı coğrafyalarda göçle ilgili meseleler ve göçmenlerin karşılaştığı tehlikeler üzerine çalışan Larsen'in yeni enstalasyonu, ilk kez Salt Galata'da sergileniyor.

Larsen, serginin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, İtalyan sanat kurumu qwatz'ta konuk sanatçı olduğu dönemde, göçmenleri her zaman hatırlatmaya yönelik bir iş kurguladığını ve bunu heykel enstalasyonu olarak planladığını dile getirdi. Larsen, şunları anlattı:

"Battaniyelere sarılmış 48 heykeli, göçmenlerin Akdeniz'de geçmeye çalıştığı Güney İtalya'nın Calabria bölgesinde denize indirmeyi, ceset torbalarını andıran bu heykelleri, tüm yüzeyleri sualtı organizmalarıyla kaplanana kadar denizde bırakmayı, sonrasında da denizin bıraktığı izlerle bir enstalasyon olarak sergilemeyi planlıyordum. Ancak heykellerin yerleştirildiği sal, açık denizde çıkan fırtına nedeniyle parçalandı. Bazı heykeller kıyıya vurdu, bazıları da kayboldu."

Doğanın müdahalesinin, işin üretim sürecini ve bu işle ifade etmek istediği tramva ve tehlike duygusuna yaklaştırarak, işin anlatımına katkı sağladığını belirten Larsen, dalış yapan bir öğrencisinden bölgede çekim yapmasını istediğini, bu sürecin sonunda da video enstalasyonu oluştuğunu söyledi.

Larsen, ekimler sırasında dağılan heykellerden bazılarını bulduklarını ifade etti ve heykellerin üzerindeki tahribatın çok trajik olduğunu belirterek, "Doğanın zulmü göçmenlerin tam da başına gelen şeydi" dedi. 

Nikolaj Bendix Skyum Larsen'in söz konusu materyallerden ürettiği yeni işi, su altında çekilmiş 5 kanallı HD bir videoyu içeren çoklu medya enstalasyonu ile heykel kalıntılarıyla hazırlanmış bir kompozisyondan oluşuyor. 

İlk kez Salt Galata'da sergilenen "Düşlerin Sonu (End of Dreams)", 29 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek.

Sergi kapsamında Larsen'in "Promised Land (Vadedilmiş Topraklar), "Reflections from Meriç (Meriç'ten Yansımalar) ve End of Season'ı (Mevsim Sonu) içeren göç odaklı işleri, SALT Beyoğlu'ndaki Açık Sinema'da gösterilecek.

Sayfa Yükleniyor...