Duygu Asena Roman Ödülü Gaye Boralıoğlu'na verildi

Gazeteci-yazar Duygu Asena’nın anısına 2007 yılından beri verilen 'Duygu Asena Roman Ödülü' sahibini buldu. Ödül bu yıl, Dünyadan Aşağı adlı eseriyle Gaye Boralıoğlu’nun oldu. Şiir Erkök Yılmaz’a da Aile İçi Muhabbet isimli kitabıyla 'Jüri Özel Ödülü' verildi.

Haberler - DHA 16.05.2019 - 14:34

Duygu Asena Roman Ödülü Gaye Boralıoğlu'na verildi

Doğan Kitap’ın Duygu Asena'nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için düzenlediği Duygu Asena “Kadının Hâlâ Adı Yok” Roman Ödülü sonuçlandı. Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Metin Celal, Turgay Fişekçi, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Erkan Aktuğ ve geçen yılın kazananı yazar Oylum Yılmaz’dan oluşan seçici kurul, dün yaptığı toplantıda Gaye Boralıoğlu’nu, 'Dünyadan Aşağı' adlı eseriyle ödüle değer gördü.

Jüri tarafından yapılan açıklamada, ödül gerekçesi olarak, "Günümüz Türkiye’si fonunda babalar ve oğullar arasındaki ilişkileri kadın bakış açısı ekseninde derinlemesine inceleyen, Gaye Boralıoğlu’nun, 'Dünyadan Aşağı' adlı romanını edebi yetkinliği, anlatı biçimi ve akıcı diliyle ödüle değer görüldü" ifadesi kullanıldı.

ŞİİR ERKÖK YILMAZ'A JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Seçici Kurul ayrıca Şiir Erkök Yılmaz’ı, Türk edebiyatına uzun soluklu katkısını göz önünde bulundurarak, kadın dünyasını toplumsal koşullar çerçevesinde başarılı bir şekilde anlatan 'Aile İçi Muhabbet' isimli kitabıyla 'Jüri Özel Ödülü'ne layık gördü.

Sayfa Yükleniyor...