Ecevit'in daktilosu Eskişehir'deki müzede sergilenecek

Odunpazarı Belediyesinin gazeteci ve televizyon programcısı Tayfun Talipoğlu'nun katkısıyla hayata geçireceği "Daktilo Müzesi"nde eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in daktilosu da yer alacak.

Anadolu Ajansı 24.12.2015 - 09:30

Ecevit'in daktilosu Eskişehir'deki müzede sergilenecek

Eskişehir'de eski başbakanlardan Bülent Ecevit'e ait bir daktilonun da bulunduğu "Daktilo Müzesi" kurulacak.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, projeye katkı sağlayan gazeteci ve televizyon programcısı Tayfun Talipoğlu ile belediye meclis toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.

Kültür ve sanat çalışmalarına verdikleri öneme dikkati çeken Kurt, kente ahşap müzesi kazandırmayı planladıklarını belirtti.

Kurt, lületaşı ve cam müzelerinin faaliyete sokulduğunu anımsatarak "Şimdi de sevgili Tayfun Talipoğlu ile şehrimize bir daktilo müzesi kazandırmak için ilk adımımızı attık. Tayfun Talipoğlu, elindeki daktiloları belediyemize teslim etti. Şu anda 100 daktilomuz hazır durumda ancak bu projeyi daha da geliştirmenin yollarını arıyoruz" dedi. 

Projenin, Talipoğlu'nun ağustos ayında yayınlanan bir yazısını okuduktan sonra geliştiğini aktaran Kurt, müzenin Eskişehir adına "hayırlı olması" dileğinde bulundu.

"Rahmetli Ecevit'in daktilosu da müzede olacak"

Talipoğlu da projenin Eskişehir'de hayat bulmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Çocukluğunun Eskişehir'de geçtiğini aktaran Talipoğlu, şunları kaydetti:

"Daktilo müzesi projesinin Eskişehir'de hayata geçmesi bana gurur veriyor. Geçenlerde daktilolardan birini gören bir çocuk, 'yazıcısı içinde bilgisayar' dedi. Bilgisayarların bir ruhu yok ama daktiloların ruhu olduğuna inanıyorum. Herkese desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Yakın bir zamanda müzemiz açılacak. Bu projenin içinde sayın rahmetli Bülent Ecevit'e ait bir daktilo da var. O daktilo bende kalmıştı. Benden isterler diye çok dile getirmiyordum. Şimdi böyle bir projenin içinde olması çok onur verici."

Sayfa Yükleniyor...