Otuz yıllık başarılarla dolu bir tarihçeye sahip olan Emerson String Quartet, özellikle Deutsche Grammophon kataloğu için gerçekleştirdiği sayısız unutulmaz kaydın yanında iki tanesi En İyi Klasik Albüm olmak üzere 9 Grammy, Avery Fisher ve Gramophone ödüllerini de kucakladı.

Kuruldukları ilk günden beri aynı enerjiyle yoluna devam eden ve ismini Amerikalı şair ve düşünür Ralph Waldo Emerson'dan ödünç alan topluluk, iki yıl önce Paul Watkins'in aralarına katılması sonrasında daha da güçlendi. Seçkin bir solist ve ödüllü bir şef olarak dünya çapında haklı bir şöhrete sahip olan Watkins, gruba zengin bir ton ve somut bir haz kattı. 

Emerson String Quartet, geçtiğimiz yaz sezonu boyunca Kolombiya, Ekvator, Peru, Brezilya ve Japonya'yı da kapsayan bir turne gerçekleştirdi. Ravinia, Tanglewood, Chamber Music Northwest, Aspen, Domaine Forget, Toronto Austin, Norfolk, Cape Cod ve Mostly Mozart gibi festival ve etkinlikler kapsamında da hayranlarıyla buluştu.

Watkins ile ilk kez Carnegie Hall'da konser veren grubun, Schumann Piyano Beşlisi için yazılan eserleri seslendirildiği konsere ise piyanist Yefim Bronfman da eşlik etti. Emerson String Quartet, Washington Smithsonian Enstitüsü'nde gerçekleştirdiği efsanevi serilerini de sürdürüyor.