Emin Alper'e Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nden büyük sanat ödülü

Berlin Güzel Sanatlar Akademisi, Büyük Sanat Ödülü'nü bu yıl Türk yönetmen ve senarist Emin Alper’e verdi.

ntv.com.tr 20.03.2017 - 15:44

Emin Alper'e Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nden büyük sanat ödülü

Yönetmen ve senarist Emin Alper’e Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nin Büyük Sanat Ödülü 18 Mart’ta Berlin'de düzenlenen ödül töreninde Belediye Başkan Yardımcısı Klaus Lederer tarafından takdim edildi.

Berlin Güzel Sanatlar Akademisi Emin Alper’i Tepenin Ardı ve Abluka filmlerinden dolayı Büyük Sanat Ödülü'ne layık gördü. Emin Alper'in her iki filmini olağanüstü bir sinema diliyle perdeye yansıttığını belirten jüri, kahramanlarının iç dünyalarından yola çıkarak, görüş ayrılıklarının hakim olduğu Türk toplumunda yaşanan günlük şiddet ortamında Alper’in derin anlamı olan bir tablo oluşturmayı başardığını belirtti.

Emin Alper'in ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, 62. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde de ödül almıştı. Alper, Berlinale'de genç sinemacılara ve yenilikçi yapıtlara ayrılan Forum bölümünün en prestijli ödülü sayılan Caligari Ödülü'ne layık bulunmuştu. Emin Alper'in senaryosunu da yazdığı bu film festivalda ayrıca En İyi İlk Film Özel Mansiyon Ödülü'nü de kazanmıştı.

Berlin Güzel Sanatlar Akademisi Büyük Sanat Ödülü daha önce Aki Karusmaki, Andrey Zvyagintsev, Claire Denis, Peter Watkins gibi önemli yönetmenlere verilmişti. Emin Alper bu ödüle layık görülen ülkemizden ilk isim oldu.

EMİN ALPER KİMDİR?

1974 yılında Konya’da doğan Emin Alper Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat ve tarih eğitiminin ardından, aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora derecesini aldı. Rıfat (2006) ve Mektup (2005) adlı kısa filmlerinin ardından çektiği ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, dünya galasını 2012 yılında yaptığı Berlin Film Festivali’nde yaptı ve Caligari Ödülü ile En İyi İlk Film dalında Özel Mansiyon kazandı. Gösterildiği film festivallerinden 30’un üzerinde ödülle dönen Tepenin Ardı Asya Pasifik Film ödüllerinde En İyi Film seçildi. Senarist ve yönetmenliğin yanı sıra, halen İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde dersler veren Emin Alper’in 2015 yapımı ikinci filmi Abluka, dünya galasını 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yaptı ve Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Türkiye galasını 22. Altın Koza Film Festivali’nde yapan Abluka bu festivalden de En İyi Film dahil olmak üzere beş ödülle döndü.

Sayfa Yükleniyor...