İki kez Altın Palmiye ile ödüllendirilen yönetmen Emir Kusturica; Jose Mujica ile ilgil yaptığı açıklamada, “Ben bir idealist olarak doğdum. Gençliğimde hayranı olduğum insanlar olan Che Guevera ve Fidel Castro’dan etkilenerek kendime bir dünya görüşü oluşturdum. Che ve Fidel ile çalışma şansım olmadığından, hala traktör kullanıp, evini tamir eden bu devlet başkanını gördüğümde ‘İşte benim adamım bu’ dedim. Yanılmadığımı görmek beni mutlu ediyor” dedi.

14 YIL HAPSE MAHKUM EDİLDİ

1960 ve 1970li yıllarda, Küba Devriminden etkilenen, Tupamaros liderliğini yapan Mujica askeri rejim tarafından yakalanarak 14 yıl hapse mahkum edildi.

1985 yılında demokrasi yeniden kurulduğunda genel bir aftan yararlanan Mujica, sırasıyla hukukçu, bakan ve sonrasında başkan oldu.

MAAŞININ YÜZDE 90'INI BAĞIŞLADI

Mujika’nın dünya gündeminde tanınır hale gelmesi başkanlığı sırasında hala eski evinde yaşaması, eski arabasını kullanıyor olması ve maaşının yüzde 90’ını hayır kurumlarına bağışlamasıyla gerçekleşti.

EYLÜL'E YETİŞTİRMEYİ PLANYOR

Belgesel Mujica’nın başkanlık döneminden arşiv görüntüleri ve röportajlardan oluşuyor. Kusturica, filmi Eylül ayındaki Venedik Film Festivali’ne yetiştirmeyi planladığını bildirdi.

DÜNYANIN EN FAKİR DEVLET BAŞKANI BELGESEL OLUYOR