NTV

Engelsiz Filmler Festivali başlıyor (Ankara)

Anadolu Ajansı

Sanat

Ankara'da 4 yıldır düzenlenen, bu yıl beşincisi Başkent'in yanı sıra Eskişehir ve İstanbul'da da gerçekleştirilecek "Engelsiz Filmler Festivali" kapsamında, görme ve işitme engelli sinemaseverlere yönelik özel gösterimler sunulacak.

İlk kez 2013 yılında Ankara'da düzenlenen ve 4 yılda 112 filmin görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine sunulduğu Engelsiz Filmler Festivali kapsamında, bu yıl Eskişehir ve İstanbul'da da gösterimler yapılacak.

Eskişehir'de 5-7 Mayıs, İstanbul'da 12-14 Mayıs, Ankara'da 18-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek festivalde, küçük sanatseverler için "Çocuklar İçin" seçkisi hazırlandı.

Festival boyunca her gün çocuklar için ücretsiz özel gösterimler sırasında, görme, işitme ve ortopedik engelli minikler de diğer yaşıtlarıyla aynı salonda film izleyebilecek.

Eskişehir'de Taşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi Kırmızı Salon, İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu SineBu, Ankara'da ise Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu'nun ev sahipliği yapacağı gösterimler, sesli betimleme, işaret dili çevirisi ve ayrıntılı altyazı ile takip edilebilecek.

"GERÇEKLİKLER DÜŞLER ARASINDA"

"Çocuklar İçin" seçkisi, bu sene de çocuklara farklı dünyaların kapılarını aralayarak, hem farklı gerçekliklere tanık etmelerini hem de düş kurmalarını sağlayacak.

Kaynağını bir İrlanda halk masalından alan, etkileyici müzikler ile olağanüstü görüntüleri bir araya getiren ve "En İyi Animasyon" dalında Oscar'a aday gösterilen "Denizin Şarkısı-Song of the Sea", karada insan, denizde fok olabilen mitolojik yaratıkların son üyesi Saoirse'nin hikayesini anlatıyor.

Gizemli hastalığı sayesinde görünmez olup uçabilen 11 yaşındaki Leo ile tekerlekli sandalyedeki bir polis memurunun New York'u kurtarmak için verdikleri çabayı anlatan "Hayalet Çocuk-Phantom Boy" da çizgi roman estetiği ile çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap ediyor.

Yeni geldiği yetimhanede kendine yer bulmakta zorlanan fakat yeni arkadaşları sayesinde, zamanla güvenmeyi ve gerçek sevgiyi bulmayı başaran Kabakçık'ın hikayesini anlatan "Kabakçığın Hayatı-My Life as a Courgette" ise "Zor çocukluklara adanmış dürüst bir öykü"den yola çıkıyor.

Seçkinin son filmi Robinson Crusoe ise Daniel Defoe'nun eskimeyen klasiğini ilk kez animasyon olarak perdeye taşıyor. Çocuklar bu kez dünyanın en meşhur, en sevilen hikayelerinden birini hayvanların gözünden izliyor.

ETİKETLER