Ettore Scola hayatını kaybetti

İtalyan sinemasının önemli ismi Ettore Scola, hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 20.01.2016 - 03:30

Ettore Scola hayatını kaybetti

İtalyan sinemasının dünyaca ünlü senarist ve yönetmeni Ettore Scola, tedavi gördüğü klinikte yaşamını kaybetti.

Roma’da tedavi gördüğü kalp cerrahisi kliniğinde dün akşam saatlerinde hayatını kaybeden yönetmen Scola, 84 yaşındaydı. 10 Mayıs 1931’de Trevico’da dünyaya gelen usta yönetmenin, sinemaya ilgisi hukuk okumak için gittiği Roma’da başladı. İlk filmi “Se permette parliamo di donne (Let’s Talk About Women)”yi 1964’te çeken Scola, esas çıkışını, uluslararası festivallerden ödüllerle dönen 1974’te çektiği “C’eravamo tanti amati (We All Loved Each Other So Much)” filmiyle yaptı.

Kariyeri boyunca 40’a yakın film çeken yönetmen Scola, yapıtlarında genellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemdeki İtalya’nın siyasi ve sosyal yaşamını konu edindi.

Cannes, Berlin, Moskova ve ülkesindeki pek çok önemli festivalden çeşitli ödüllere layık görülen Ettore Scola, A Special Day (1977), That Night In Varennes (1982), Le Bal (1983), La Famiglia (1987) ve Captain Fracassa's Journey (1990), filmleriyle sinema dünyasında adından söz ettirdi. 

Scola’nın çektiği filmleriyle A Special Day (1977), Viva Italia (1978), Le Bal (1983) ve La Famiglia (1987) sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden Oscar’a da “En iyi yabancı film” dalında 4 kez aday oldu ancak Oscar heykelciğine sahip olamadı. 

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de yönetmen Scola’nın kaybından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “İtalyan kültüründe yeri doldurulamayacak bir boşluk” dedi. İtalya’da yaşamını sürdüren Türk yönetmen Ferzan Özpetek de usta yönetmenin kaybından duyduğu üzüntüyü sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarından dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...