Evelio Rosero’dan iki güçlü roman

Latin Amerika'nın yaşayan en iyi yazarlarının arasında gösterilen Evelio Rosero’dan günümüz Kolombiya'sında hayat ve politik çatışmalar üzerine iki güçlü roman.

12.05.2016 - 12:41

Evelio Rosero’dan iki güçlü roman

Gabriel Garcia Marquez’in izinden giden ve Latin Amerika'nın yaşayan en büyük yazarlarından biri olarak gösterilen Evelio Rosero'nun iki romanı Türk okuyucusuyla buluşuyor. 

Kolombiyalı yazar Evelio Rosero, Öğle Yemekleri’nde sadece kutsalı kutsallaştıranı değil, kutsalın kendisini de günah çıkarmaya davet ediyor. 

“Bunak erkek ve kadınlardan bahsediyorum,” dedi rahip yardımcısı çabucak. “Yersiz yurtsuz, yorgun insanlardan. Gün boyu Bogotá’nın dört bir yanında amaçsızca dolanan tiplerden. Dehlizlerde uyuyanlardan. Peder Almida’nın mesajlarını dinlemek istemiyorlar. Yine de ara sıra onlara bütün bu mesajları okuyorum. Sadece öğle yemeği yemek istiyorlar, hepsi bu. Ve uyumak. Hiçbir şeyle ilgilenmiyorlar. Yalnızca tabaklarının peşindeler.” 

Muhtaçlara her gün öğle yemeği hazırlayıp dağıtan bir kilise. Kilisenin önünde biriken kuyruklar. Herkes içeri doluşuyor. Kilisenin kamburu Tancredo kan ter içinde masadan masaya koşuyor. Birkaç gün sonra yaşanacaklardan habersiz. Pederin acilen kiliseden ayrılması gerekince pazar ayinini ilk kez başka bir peder yapacak ve kilise birer birer fısıldayacak sırlarını. 

ÖĞLE YEMEKLERİ 

Yazar: Evelio Rosero   

Çeviri: Seda Ersavcı 

Tür: Roman  

Sayfa sayısı: 119 Sayfa 

Fiyatı: 12 TL 

Yayın tarihi: 10 Mayıs 2016 

Kolombiyalı yazar Evelio Rosero’dan Latin Amerika edebiyatının son on yıldaki en önemli eserlerinden biri: Ordular 

“Yıllar önce evlerini terk etmek zorunda kalan başka köylerin sakinleri bizim köyümüzden geçerlerdi; erkekler, kadınlar ve çocuklardan oluşan, başı sonu görünmeyen kafileler... Aç biilaç meçhule giden sessiz kalabalıklar halinde geçişlerini seyrederdik. Yıllar önce üç bin yerli uzun süre San José’de  konakladı ve derme çatma sığınma merkezlerinde yiyecek sıkıntısı baş gösterince gitmek zorunda kaldılar. Şimdi sıra bize geldi.”  

 Emekli öğretmen Ismael’in hayatı bir harika. Köyü cennetten bir köşe. En büyük derdi, güneşlenen komşusunu gözetlerken kendi karısına yakalanmamak. Ta ki ordular gelene kadar. 

Evelio Rosero’nun Ordular’a mekân seçtiği Kolombiya köyü ağır ağır yokluğa karışıyor. Saldırganlara ve kurbanlara ise dünyanın geri kalanı da yabancı değil: silahlılar silahsızlara karşı, ölüm insanlığa.  

ORDULAR 

Yazar: Evelio Rosero   

Çeviri: Süleyman Doğru 

Tür: Roman  

Sayfa sayısı: 183 Sayfa 

Fiyatı: 16 TL 

Yayın tarihi: 10 Mayıs 2016 

Sayfa Yükleniyor...