!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali başladı

14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali başladı.

if-12-02-15
Keşif Uluslararası Yarışma bölümünde yarışan "Kabile" filminden bir kare

!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, Brezilya'dan Endonezya'ya, Hindistan'dan Kenya'ya, 42 ülkeden 115 filmin gösterileceği !f İstanbul, bugün İstanbul’da başladı. Festival 26 Şubat-1 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir’e de uğrayacak.

42 ülkeden 115 filmin gösterileceği 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12-22 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da Beyoğlu Cinemaximum Fitaş, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum Budak; 26 Şubat-1 Mart tarihlerinde de Ankara Cinemaximum Armada ve İzmir’de ise Cinemaximum Konak Pier sinemalarında gerçekleşecek.

!f "BÜYÜK GÖZLER"LE AÇILIYOR
Festivalin açılış filmi, “Beetlejuice/Beterböcek”, “Edward Scissorhands/Makas Eller”, “Corpse Bride/Ölü Gelin” gibi fantastik öyküleriyle tanıdığımız usta yönetmen Tim Burton’dan geliyor: “Big Eyes/Büyük Gözler”. Sanat tarihinin en sansasyonel olaylarından birine odaklanan film, 50’li yıllarda iri gözlü çocuk tablolarıyla meşhur olan Margaret Keane’in, eserlerini ve yeteneğini sahiplenmeye çalışan eşi Walter Keane’e karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Amy Adams ve Christopher Waltz’un başrolünde olduğu “Büyük Gözler”, eleştirmenlerce Burton’ın “‘Ed Wood’dan sonraki en kişisel filmi” ve “‘Big Fish’ten beri yaptığı en iyi film” yorumlarıyla karşılandı.

"Tarlabaşı ve Ben" filminden bir kare
"Tarlabaşı ve Ben" filminden bir kare

!f İSTANBUL’DA BUGÜN – 12 ŞUBAT 2015

KALINTILARIN PEŞİNE DÜŞMEK
Guy Maddin yıllar boyunca önemli yönetmenlerin gerçekleşmemiş, yarım kalmış ya da yarıda bırakılmış filmlerinin peşine düşüp tasarladığı 11 kanallı enstelasyon Hauntings I/Hayaletler I festival boyunca 12.00-20.00 saatleri arasında SALT Beyoğlu’nda.

!f’LE KÜÇÜK MÜDAHALELER
Festival, “Aşk & Başka Bi’ Dünya” adlı yarışmalı bölümünden yola çıkarak “Küçük Müdahaleler” adını verdiği etkinlik serisine bu sene de devam ediyor ve serinin ilk etkinliği Gastronomika ile gerçekleşiyor. Kısa film seçkisi, İstanbul’da tarım üzerine sohbet ve ardından yapılacak lezzetli tadıma herkes davetli ! Küçük Müdahaleler/Şehrin Gıda Kahramanları etkinliği 17.00 – 19.00 saatleri arasında SALT Beyoğlu’da.

BİR NESLİN İKONU SUSAN SONTAG
İlk gösterimini Sundance’te yapan ve Tribeca’da en iyi belgesel seçilen, 40 küsur yıl boyunca Amerika’yı şekillendiren kültürel ve siyasi etkiler konusunda yazmış ve konuşmuş, neslinin ikonlarından Susan Sontag’ın hayat hikayesi Regarding Susan Sontag/Susan Sontag Hakkında saat 19.30’da Cinemaximum Kanyon’da.

TİM BURTON’IN SON HARİKASI
Fantastik öykülerin usta yönetmeni Tim Burton, sanat tarihinin en sansasyonel olaylarından birine odaklanıyor ve 50’li yıllarda büyük gözlü çocuk tablolarıyla meşhur olan Margaret Keane’in, eserlerini ve yeteneğini sahiplenmeye çalışan eşi Walter Keane’e karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Amy Adams ve Christopher Waltz’un başrolünde olduğu Big Eyes/Büyük Gözler, saat 22.00’de Cinemaximum Fitaş Salon 4’te.

DİSTOPİK BİR TOKYO PORTRESİ Japon yönetmen Sion Sono, geçen yılın en sıradışı yapımlarından “Why Don’t You Play in Hell?”den sonra hayranlarını çok fazla bekletmiyor ve bu kez bir seinen mangası uyarlamasıyla karşımıza çıkıyor. Fütüristik bir dünyada sokak çetelerinin savaşını konu alan yakuza/çete/hiphop filmi Tokyo Tribe/Tokyo Çetesi, saat 22.00’de Cinemaximum Budak’ta.

!f İSTANBUL’DA YARIN – 13 ŞUBAT 2015

“IRKÇILIK KÖTÜDÜR!” Sundance’ten Jüri Özel Ödülü ile dönen, ağırlıklı olarak beyaz insanların okuduğu özel bir okuldaki Afro Amerikalıların mücadelelerini komik bir dille anlatan ve Obama Amerika’sında ırkçılığa dair tüm klişelere nanik yapan Dear White People/Sevgili Beyaz Irk, saat 19.30’da Cinemaximum Kanyon’da.

EN RAHAT AYAKKABILARINIZI GİYİP GELİN!
!f’çiler on günlük film maratonuna !f İstanbul Açılış Partisi’yle başlıyor. Gecenin dümeninde bu yıl Berlin’in hip partisi CockTail d’Amore’nin yaratıcıları Discodromo var. İkili ana sahnede yerini almadan önce Be Svendsen’in farklı enstrümanlar ile harmanladığı, hayranlık uyandıran canlı seti ve Doğukan İres’in ara sıcakları kanımızı kaynatacak. Kloster’ın her katında, farklı sahnelerde Havantepe, (((emre))) ve Özge & Ashkan çalacağı !f İstanbul Açılış Partisi Kloster’da 22.00’da başlıyor.

BİR SEÇİM FİLMİ
En büyük hayallerinden biri köyünde muhtar seçilmek olan Ahmet Canerik’in, üç yıl boyunca sürdürdüğü kampanyasının bölgedeki ateşkes süreciyle birlikte değişen dengesini izlediğimiz Muhtar saat 14.30’da Cinemaximum Fitaş Salon 1’de gösterilecek, gösterime filmin yönetmeni Caner Canerik katılacak ve seyiclilerin sorularını cevaplayacak.

SESSİZ SİNEMAYA SAYGI DURUŞU
“Careful”, “The Saddest Music in the World”, “Dünyanın En Güzel Şarkısı” filmleriyle tanınan ve “Kanada’nın David Lynch’i” olarak anılan Guy Maddin’in Roy Dupuis, Geraldine Chaplin, Udo Kier, Charlotte Rampling, Amira Casar gibi iddialı isimleri bir araya getirdiği The Forbidden Room/Yasaklı Oda saat 19.00’da Cinemaximum Fitaş Salon 1’de. Gösterime filmin yönetmenleri Guy Maddin ve Evan Johnson da katılacak ve seyircileri sorularını cevaplayacaklar.

IÑÁRRITU YİNE İŞ BAŞINDA!
“Amores perros/Paramparça Aşklar ve Köpekler”, “21 Grams/21 Gram”, “Babel/Babil” ve “Biutiful” filmlerinin yönetmeni Alejandro González Iñárritu’nun gözden düşmüş bir aktör olan Raymond Carver’ın bir Broadway oyununda rol kapma ve eski günlerine dönme çabasını anlatan, Michael Keaton, Emma Stone, Zach Galifianakis, Edward Norton, Naomi Watts gibi ünlü oyuncuları buluşturan Birdman, saat 22.00’de Cinemaximum Fitaş Salon 4’te.

GHİBLİ STÜDYOLARI’NIN SON MUCİZESİ
Bir bambu ağacının parıldayan sapında yaşlı bir oyuncu ve karısı tarafından bulunan avuç içi büyüklüğündeki küçük kız, bir anda büyür ve güzeller güzeli bir kadına dönüşür... 70’lerin kült animasyonu Heidi’nin yönetmenliğinin yanı sıra “Grave of the Fireflies”, “Only Yesterday”, “My Neighbors the Yamadas” gibi pek çok kült animeye imza atmış Isao Takahata’nın 14 yıl aradan sonra çektiği ilk film de olan The Tale of the Princess Kaguya/Prenses Kaguya'nın Masalı, saat 22.00’de Cinemaximum Budak’ta.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...