!f İstanbul’un film seçkileri açıklandı

Çeşitliliğin birlikteliğinden doğan !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde seyircisiyle buluşacak filmler belli oldu. NTV medya sponsorluğunda gerçekleşecek Festival, !f Galalar, !f Efsaneler, !f Belgeseller gibi birçok farklı seçki ile İstanbul’u canlandıracak. Festivalde Jim Jarmusch ve Joanna Hogg gibi ünlü yönetmenlerin son filmleri ilk kez izleyici ile buluşacak.

ntv.com.tr 09.09.2019 - 15:17

!f İstanbul’un film seçkileri açıklandı

Söyleyecek sözü olanları 18 yıldır bir araya getiren !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 13-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da, 19-22 Eylül tarihleri arasında ise İzmir ve Ankara’da  başlıyor. Çok seslilikle büyümeyi amaç edinen !f ruhu, bu yıl da özün bağımsızlığını ilan ediyor ve sinema tutkunlarını ortak bir platformda bir araya getiriyor. Festival yaklaşırken açıklanan seçkiler ise heyecanı tırmandırıyor.

!F GALALAR'DA DÜNYA FESTİVALLERİNDEN FİLMLER BULUŞMASI

Dünya festivallerinde büyük ses getiren uluslararası filmleri, !f seyircisi ile buluşturan !f Galalar, açıklanan seçkisi ile sinemaseverlerin karşılıklı öğrenme sürecini pekiştirmeye hazırlanıyor. !f Galalar’ın, bu yılki seçkisinde aralarında About Endlessness, The Souvenir, The Don’t Die, Too Late to Die Young ve I Lost My Body gibi filmlerinin de olduğu 10 filmi !f seyircisine sunuyor. Roy Andersson’un 14 yılda tamamladığı Yaşananlar üçlemesinin ardından çektiği ve son filmi olan About Endlessness filmini beyazperdede izleme şansını bulacaksınız. Sundance Film Festivali 2019’dan Jüri Büyük Ödülü ile dönen The Souvenir ile 1980’lerde geçen karmaşık bir aşk hikâyesinin yıkıcı etkilerini hissedeceksiniz. Jim Jarmusch’un yönetmen koltuğunda oturduğu The Dead Don’t Die ile zombi saldırısına uğrayan kasabalıların hayatta kalmak için neler yaptıklarını öğrenecek ya da Dominga Sotomayor Castillo’nun yönettiği Too Late to Die Young ile ülkedeki siyasi rejim değişikliğinden kaçan bir grup insanın yaşam mücadelesine tanık olacaksınız. Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali’nde En İyi Film ve İzleyici ödülünün sahibi I Lost My Body ise Paris sokaklarında dolaşarak vücudunu bulmaya çalışan kesik bir elin hikâyesi ile bakış açınızı başka bir yöne çevirecek.

!F EFSANELER TÜRK SİNEMASININ EFSANELERİNİ AĞIRLIYOR 

Ulusal sinemanın hafızasını aydınlatan !f Efsaneler ise dönemlerinin efsanevi filmlerini seyircisiyle buluşturuyor. Tabutta Rövaşata, Ağır Roman, Eşkıya, C Blok ve Salkım Hanım’ın Taneleri gibi efsane Türk filmleri ile Türk sinema tarihinin yakın geçmişine bir yolculuk vaat ediyor. Yönetmen koltuklarında Derviş Zaim, Mustafa Altıoklar, Yavuz Turgul, Zeki Demirkubuz ve Tomris Giritlioğlu’nun oturduğu filmler, festivalin en ilgi çekici seçkileri arasında yer alıyor.

!F KÜLT, DÜNYA SİNEMASINDA İZ BIRAKAN FİLMLERİ HATIRLATIYOR 

Zamana direnerek her daim yeni kalmayı başarabilen filmler, !f Kült seçkisinde sizleri bekleyecek. Bu seçkide, David Lynch’in yönettiği Blue Velvet, Eraserhead, Lost Highway gibi dünya sinema tarihinin kült filmlerini izleme şansı yakalayacaksınız. Lynch’in psikanalitik yöntemlerle kurguladığı filmlerinde hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak, kısa filmlerindeki karmaşık anlatımları çözerken bilinçaltının sinematik yansımasıyla tanışacaksınız.

JÜRİ ÜYELERİ BELLİ OLDU 

Keş!f, !f Ulusal ve Türkiye’den Kısalar kategorilerinden oluşan yarışmalar ile !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, anlatacak hikâyesi olanlara kulak veriyor. Yeni doğanın bilgeliğinin daha fazla insana ulaşması için bir araya gelen jüri üyeleri ise filmleri değerlendirerek en iyiyi ortaya çıkmak istiyor. Bu hedefle Keş!f kategorisi, Michel Franco’nun jüri başkanlığında Barış Saydam ve Deniz Eyüboğlu Aydın ile en iyiyi arayacak. !f Ulusal kategorisindeki seçimleri ise jüri başkanı Ezel Akay önderliğinde Damla Sönmez ve Asja Krsmanovic yapacak. Türkiye’den Kısalar kategorisinin en iyisini de jüri başkanı Anna Henckel-Donnersmarck ile Ayçe Kartal seçecek.

FESTİVALDE YER ALACAK DİĞER FİLMLER

Gerçeğin, yaratıcısının deneyimiyle evrildiği belgeselleri ise !f Belgesel ile izleyebileceksiniz. Richard Lowenstein’ın gözünden yönetilen “Mystify: Michael Hutchence” ile Avustralyalı rock grubu INXS’in vokalisti Michael Hutchence’in hayatına dahil olacaksınız, Türkiye’de 100 bin izleyici ile gişe yaparak bağımsız yabancı filmler arasında rekor kıran “Loving Vincent: The Impossible Dream” ı izleme şansına sahip olurken, Helena Třeštíková ve Jakub Hejna ‘ın yönettiği “Forman vs Forman” ile Milas Forman’ın sanat yaşamının kapısını aralayacaksınız. “Ardında Kalanlar”, “Kadın Olmanın Günahı ” ve daha fazlası ile yaşamın her köşesinden özgün bakışlarla karşılaşacaksınız. !f Deneysel ile ilk kez senaryosu olmayan bir film içerisinde oyuncuların duygu durumlarını deneyimleyebileceğiniz “Lysis” ı izleyebileceksiniz. Keş!f ile ”End of Season”, “Fugue”, “Nocturne” ve “Song Without a Name” gibi ilk veya ikinci yönetmenlik deneyimi ile ortaya çıkmış yepyeni hikayeleri keşfedeceksiniz. !f Gökkuşağı ile “End of the Century”, “Being İmpossible” gibi bağımsız uluslararası filmlerle özgür renkleri aynı çatı altında bulabileceksiniz. !f Karanlık ve Köşeli’de “Luz” ile konfor alanın dışına çıkarken, !f Ulusal seçkisinde yer alan Can Evrenol’un “ Peri: Ağzı Olmayan Kız” isimli filmini bir kez beyazperde de izleme fırsatını yakalayacaksınız.

!F İSTANBUL BAĞIMSIZ FİLMLER FESTİVALİ TANITIMI

Sayfa Yükleniyor...