Ferzan Özpetek: İstanbul bambaşka bir şehir oldu ama o büyüsünü de koruyor

Bu yıl ilk kez dijital ortama taşınan İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali'nin (İTEF) çağdaş İtalyan edebiyatını tanıtmak amacıyla gerçekleştirdiği İTEF Ekranda İtalya Özel programı başladı.

25.08.2020 - 11:23

Ferzan Özpetek: İstanbul bambaşka bir şehir oldu ama o büyüsünü de koruyor

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali'nin (İTEF) 24-28 Ağustos'ta Ferzan Özpetek, Mario Mazzanti, Fioly Bocca, Ilaria Tuti, Alessia Gazzola ve Fiammetta Biancatelli'yi çevrim içi etkinliklerle ağırlıyor. Nazlı Birgen'in moderatörlüğünü üstlendiği açılış programına konuk olan Türk asıllı İtalyan yönetmen yazar Ferzan Özpetek, son kitabı Bir Nefes Gibi hakkında konuştu.

"HER İKİ ŞEHİR DE DEĞİŞTİ"

Özpetek, kitaplarında kendi gözünden İstanbul ve Roma'yı anlatırken insanlarla iç dünyasını paylaşabilmekten mutluluk duyduğunu belirterek, "Her iki şehir de çok değişti. İstanbul daha çok değişti. Bambaşka bir şehir oldu. Ama bütün bunlara rağmen o büyüsünü de koruyor. Nostalji dediğiniz şey, özlem dediğiniz şey geçen yıllar, iletişim araçlarının ve internetin olmadığı, insan ilişkilerinin farklı olduğu yıllar. Dolayısıyla ben de geçmişe doğru bir nostalji var. Şehir değişti yıllar içerisinde" diye konuştu.

"DUYGUSAL OLARAK OLAYA KAPTIRIYORUM"

Yazarken kendisini duygusal olarak olaya kaptırdığını aktaran Özpetek, roman yazarken de senaryo veya tiyatro metni yazarken de bunun böyle olduğunu söyledi.

"ŞİİR SİNEMANIN BİR PARÇASI"

Özpetek, şiire olan ilgisinden de bahsederek, "Şiir sinemanın bir parçasıdır. Hayatın bir parçasıdır. Şiir bir tohumdur. Her şeyin tohumudur diyebilirim. Sanatın tohumudur. Bir cümleyle çok uzun bir şeyi anlatma imkanı verir şiir size." değerlendirmesinde bulundu.

Zoom üzerinden yapılan etkinlik İTEF'in YouTube, Instagram ve Twitter hesaplarından da canlı yayınlandı.

ÇILGIN DENEYİ 6 MİLYON KİŞİ İZLEDİ

Sayfa Yükleniyor...