Fikret Otyam ölümünün yıldönümünde anılacak

Ressam, gazeteci Fikret Otyam geçen 8 Ağustos'ta böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmişti. Sanatçı ölümünün yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak.

spot.jpg

Ressam, gazeteci Fikret Otyam geçen 8 Ağustos'ta böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Otyam'ın cenazesi vasiyeti üzere Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesindeki Hacıbektaş-ı Veli Cemevi'nden kalkmış, Alevilere uygun cenaze töreni düzenlenmişti.

Otyam, Hacıbektaş'ta İz Bırakan Aydınlar Mezarlığı'nda İlhan ve Turhan Selçuk kardeşlerin yanına 'Türkülerle gömün beni' türküsü eşliğinde defnedilmişti.

Sanatçının eşi Filiz Otyam, Facebook'taki kişisel sayfasında yaptığı paylaşımda, Fikret Otyam'ı ölümünün yıldönümünde anma etkinlikleri hakkında bilgi verdi. 


9 Ağustos günü Antalya Hacıbektaş Veli Vakfı'nda 17.00-22.00 saatleri arasında anma toplantısı düzenleneceğini aktaran Filiz Otyam, 12 Ağustos günü ise 19.00-21.00 saatleri arasında Antalya Fikret Otyam Sanat Kültür Parkı'nda etkinlik düzünleneceğini kaydetti.

Otyam, 15 Ağustos günü de 12.00-14.00 saatleri arasında Nevşehir Hacıbektaş'taki İz Bırakan Aydınlar Gömütlüğü'nde anma etkinliği düzünleneceğini belirtti.

Antalya'da bulunan Fikret Otyam Sanat Galerisi, tadilat nedeniyle kapatıldığından burada etkinlik yapılmayacak.

FİKRET OTYAM KİMDİR?

Fikret Otyam 19 Aralık 1926 yılında Aksaray'da doğdu. Ünlü besteci ve orkestra şefi olan ağabeyi Nedim Vasıf Otyam ve diğer ağabeyleri gibi 6 yaşından itibaren babasının eczanesinde çalışmaya başladı. Eczaneye gelen köylülerden dinlediği hikayeleri defterine günübirlik not eden Otyam, daha sonra bunları, 1945-1946 yıllarında İstanbul'da Gece Postası Gazetesi'nde yayımladı.

Fotoğrafı ağabeyi Nedim'den öğrenen Otyam, Aksaray'da arkadaşı ve resim öğretmeniyle birlikte "Foto Üç Yıldız" isimli fotoğrafçı dükkanını açtı.

Resme olan ilgisi üzerine 1945 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni 1953'te Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinde bitiren Otyam, öğrencilik yıllarında gazetecilik, sanat-edebiyat yazarlığı ve fotoröportajlar yapmaya başladı.

Otyam, Doğu ve Güneydoğu Anadolu halkı ile yaptığı röportajları konu alan gazete yazıları hazırladı, daha sonra bu röportaj serilerini, Topraksızlar, Gide Gide, Ha Bu Diyar, Harran ve Irıp, Ey Samandağ Samandağ adlı kitaplarıyla yayımladı.

1953-1996 yılları arasında Anadolu insanının yaşamını belgelediği fotoğraflarını da "Gide Gide" başlığı altında, "Memleketimden İnsan Manzaraları, Anadolu 63" adlı sergilerde tanıtan Otyam, resmi hiçbir zaman bırakmamasına karşın, 1980'e kadar fotoğraf ve yazarlık çalışmalarında yoğunlaştı.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni bitirdikten sonra, Dünya Gazetesi Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olan Otyam, ayrıca ünlülerin kitap kapaklarını ve iç resimlerini de çizmeye başladı. Daha sonra 1956'dan itibaren Ankara'da Ulus Gazetesi'nde, 1962'den itibaren de Cumhuriyet Gazetesi'nde sanat ve siyaset yazarlığı yaptı. Resim çalışmalarını Cumhuriyet Gazetesi'nden emekli olduktan sonra (1979) yoğun biçimde sürdürdü.

İlk resim sergisini 1952'de açan sanatçı günümüze kadar yurt içi ve yurt dışında otuzun üzerinde sergi açtı ve resimleri birçok yurt dışı müzelerinde ve özel koleksiyonlarda yer aldı.

1977 yılında eşiyle birlikte Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, daha sonra da Antalya merkezde bulunan Geyikbayırı Köyü'nde yaşamını sürdürmüştü.

FİKRET OTYAM'IN ESERLERİ

Kitapları: "Hu Dost, 40 Yıl Önce 40 Yıl Sonra, Kara Sevdam Anadolum, Mayınlar Çiçek Açmaz, Mayınlı Topraklar Üzerinde, Kanlı Gömlekler, Adı Yemendir, Harran Koçaklaması, Can Arkadaş, Ceylanlar Suya İndi, Arkadaşım Orhan Kemal ve Mektupları, Pavli Kardeş, Ağlama Anam Şu Bizim Gazipaşa ve İsmet Paşalı Yıllar."

Fotoğraf Sergileri: "Gide Gide Serileri (1964-1974), Otyam'ın Objektifinden (1997), Dünya Güzel Olmalı (1983), Eğer Bizi Sual Eden Olursa (1979, Filiz Otyam ve İbrahim Demirel ile karma sergi)"

Resim Sergileri: "Onlar Grubu' ile sergileri (1947-1953), Memleketimden İnsan Manzaraları (1976), İnsan Manzaraları (1978), Filiz Otyam ile ortak yurt içi ve yurt dışı resim ve dokuma sergileri (1981-1997)."

Sayfa Yükleniyor...